Konference o islámu vyvolala v Čechách protesty

Zuzana Kůrová
22. 5. 2013 17:04
Ústav mezinárodních vztahů chce diskutovat i o sporných otázkách islámu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Praha - Ve čtvrtek proběhne na půdě Ústavu mezinárodních vztahů Praha mezinárodní konference s názvem Islamofobie v České republice a Evropě.

Partnerem akce je Kuvajtská ambasáda, a to se nelíbí aktivistům z Občanského sdružení ateistů v České republice. Chystají na čtvrtek protestní akci a kritizují ústav z pokrytectví.

Jan Werner, člen OSAČ, napsal ústavu otevřený dopis, v němž upozorňuje na několik sporných bodů konference. Poukazuje na to, že v Kuvajtu je ateismus trestným činem, za nějž hrozí až 10 let odnětí svobody. Jako příklad udává věznění Bena Banze, který se „prohřešil" psaním kritických článků o islámu.

Partnerství země, která zavádí trest smrti pro muslimy, kteří urazí Alláha, jeho proroky, ženy proroka Mohammeda nebo Korán, a chce diskutovat o náboženské nesnášenlivosti, považuje Werner za ponižující skutečnost, jež je navíc financována ze státních peněz. 

Kuvajtské velvyslanectví ale toto tvrzení rezolutně odmítá. "Kuvajtská ústava zaručuje svobodu vyznání všem svým občanům a osobám pobývajícím v Kuvajtu. Stát nezasahuje do vyznání jednotlivců a zároveň existují zákony, které zakazují jednotlivcům zasahovat do víry druhých. Pokud jde o trest smrti, kterým stát trestá muslimy, kteří znevažují Boha, proroka Mohameda, jeho manželky a Korán, tato věc jednoduše neexistuje," stojí v prohlášení, které ambasáda zaslala Aktuálně.cz.

Ústav chce platformu pro diskusi

Ústav mezinárodních vtahů se kritikům také brání. Poukazuje na to, že v jakékoli zemi Blízkého východu můžeme narazit na kontroverzní otázky, týkající se právních řádů i politik, a týká se to i těch nejdemokratičtějších zemí na Blízkém východě.

"Kuvajt ovšem současně patří mezi nejpokročilejší státy Arabského zálivu z hlediska jejich demokratizace a ochota kuvajtského velvyslanectví otevřeně diskutovat kritické výtky byla podmínkou našeho partnerství" vysvětluje organizátor akce Petr Kratochvíl.

Kuvajt je podle něj řádným diplomatickým partnerem České republiky, a tak nevidí důvodu s ním nespolupracovat.  

"Podobně náš ústav spolupracuje s představiteli řady dalších zemí, které nelze jednoznačně řadit mezi demokratické státy. Naše spolupráce však nic nemění na tom, že můžeme být kritičtí k mnoha aspektům domácí i zahraniční politiky těchto zemí," dodává Kratochvíl.

Organizátoři nastavení zákona v Kuvajtu popisují takto: "Kuvajtská ústava formálně garantuje svobodu vyznání a praktikování náboženství, pokud nebudou ohroženy veřejná morálka nebo veřejné politiky státu. Ateismus není formálně trestný. Trestným činem ovšem je rouhání, urážka náboženství, podněcování k nenávisti, subverze společenského pořádku nebo odpadlictví."

Hned první panel konference si mimo jiné položí otázku, zda není ze strany muslimských zemí téma „islamofobie" uměle přiživované a zda není jejich postoj pokrytecký. Z tohoto důvodu se v programu objevuje kuvajtský panelista, který bude čelit těmto výtkám.

Vědecký pracovník Masarykovy univerzity Miroslav Mareš, jenž se zabývá politickým násilím a extremismem, hodlá debatovat o střetech mezi soudobými západními hodnotami a různým pojetím kritiky, což se může týkat i oprávněnosti kritiky vůči netolerantní politice islámských států.

Občanské sdružení ateistů vytýká konferenci i několik dalších bodů, jako užívání zavádějícího termínu islamofobie, který podle nich brání rozumné kritice islámu, či diskusi o „krajní pravici" typu Národní odpor či DSSS, které jsou podle Wernera „klaunskými organizacemi" a svou činností podporují mediální stereotypy.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy