Konference o islámu vyvolala v Čechách protesty

Zuzana Kůrová
22. 5. 2013 17:04
Ústav mezinárodních vztahů chce diskutovat i o sporných otázkách islámu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Praha - Ve čtvrtek proběhne na půdě Ústavu mezinárodních vztahů Praha mezinárodní konference s názvem Islamofobie v České republice a Evropě.

Partnerem akce je Kuvajtská ambasáda, a to se nelíbí aktivistům z Občanského sdružení ateistů v České republice. Chystají na čtvrtek protestní akci a kritizují ústav z pokrytectví.

Jan Werner, člen OSAČ, napsal ústavu otevřený dopis, v němž upozorňuje na několik sporných bodů konference. Poukazuje na to, že v Kuvajtu je ateismus trestným činem, za nějž hrozí až 10 let odnětí svobody. Jako příklad udává věznění Bena Banze, který se „prohřešil" psaním kritických článků o islámu.

Partnerství země, která zavádí trest smrti pro muslimy, kteří urazí Alláha, jeho proroky, ženy proroka Mohammeda nebo Korán, a chce diskutovat o náboženské nesnášenlivosti, považuje Werner za ponižující skutečnost, jež je navíc financována ze státních peněz. 

Kuvajtské velvyslanectví ale toto tvrzení rezolutně odmítá. "Kuvajtská ústava zaručuje svobodu vyznání všem svým občanům a osobám pobývajícím v Kuvajtu. Stát nezasahuje do vyznání jednotlivců a zároveň existují zákony, které zakazují jednotlivcům zasahovat do víry druhých. Pokud jde o trest smrti, kterým stát trestá muslimy, kteří znevažují Boha, proroka Mohameda, jeho manželky a Korán, tato věc jednoduše neexistuje," stojí v prohlášení, které ambasáda zaslala Aktuálně.cz.

Ústav chce platformu pro diskusi

Ústav mezinárodních vtahů se kritikům také brání. Poukazuje na to, že v jakékoli zemi Blízkého východu můžeme narazit na kontroverzní otázky, týkající se právních řádů i politik, a týká se to i těch nejdemokratičtějších zemí na Blízkém východě.

"Kuvajt ovšem současně patří mezi nejpokročilejší státy Arabského zálivu z hlediska jejich demokratizace a ochota kuvajtského velvyslanectví otevřeně diskutovat kritické výtky byla podmínkou našeho partnerství" vysvětluje organizátor akce Petr Kratochvíl.

Kuvajt je podle něj řádným diplomatickým partnerem České republiky, a tak nevidí důvodu s ním nespolupracovat.  

"Podobně náš ústav spolupracuje s představiteli řady dalších zemí, které nelze jednoznačně řadit mezi demokratické státy. Naše spolupráce však nic nemění na tom, že můžeme být kritičtí k mnoha aspektům domácí i zahraniční politiky těchto zemí," dodává Kratochvíl.

Organizátoři nastavení zákona v Kuvajtu popisují takto: "Kuvajtská ústava formálně garantuje svobodu vyznání a praktikování náboženství, pokud nebudou ohroženy veřejná morálka nebo veřejné politiky státu. Ateismus není formálně trestný. Trestným činem ovšem je rouhání, urážka náboženství, podněcování k nenávisti, subverze společenského pořádku nebo odpadlictví."

Hned první panel konference si mimo jiné položí otázku, zda není ze strany muslimských zemí téma „islamofobie" uměle přiživované a zda není jejich postoj pokrytecký. Z tohoto důvodu se v programu objevuje kuvajtský panelista, který bude čelit těmto výtkám.

Vědecký pracovník Masarykovy univerzity Miroslav Mareš, jenž se zabývá politickým násilím a extremismem, hodlá debatovat o střetech mezi soudobými západními hodnotami a různým pojetím kritiky, což se může týkat i oprávněnosti kritiky vůči netolerantní politice islámských států.

Občanské sdružení ateistů vytýká konferenci i několik dalších bodů, jako užívání zavádějícího termínu islamofobie, který podle nich brání rozumné kritice islámu, či diskusi o „krajní pravici" typu Národní odpor či DSSS, které jsou podle Wernera „klaunskými organizacemi" a svou činností podporují mediální stereotypy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy