Konec SMS od "parazita Honzy". Šéf webového bazaru zakázal oslovovat klienty přes robota

Petr Koděra Petr Koděra
8. 8. 2016 19:30
Nováček na trhu, inzertní webový portál Bazomat.cz, už neposílá zákazníkům konkurenčního serveru Bazoš.cz SMS s nabídkou inzerce zdarma. Spolumajitel serveru Petr Zapletal tvrdí, že takovou praxi zatrhl externí firmě, která se Bazomatu stará o propagaci. Zapletalovo nařízení přišlo hned poté, co o nelegálním konkurenčním boji napsal online deník Aktuálně.cz. Podle advokáta šlo o jasný případ parazitování na pověsti zavedené firmy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CyberGym Europe

Praha - Inzerentům webového bazaru Bazoš.cz přestaly chodit pirátské SMS, které lákaly k inzerování i na konkurenčním serveru Bazomat.cz. Sotva na nelegální praxi upozornil online deník Aktuálně.cz, spolumajitel Bazomatu.cz Petr Zapletal zjednal nápravu, aby neriskoval soudní spor.

Zapletal podle svých slov zakázal externí marketingové firmě, u které si objednal propagaci svého nového internetového bazaru, aby využívala služeb počítačového robota. Automat okopíroval číslo mobilního telefonu zákazníka, který vložil inzerát na konkurenční server a obratem na něj poslal esemesku s doporučením, aby inzerent vyzkoušel zdarma i nový portál, který funguje od poloviny června. Pod SMS z neznámého čísla byl podepsán fiktivní člověk jen s křestním jménem Honza.

Konkurenční SMS

Dobrý den, nalezl jsem Váš inzerát a rád bych Vám doporučil inzertní portál Bazomat.cz, kde inzeruji i já. Je to jednoduché, přehledné, rychlé a zdarma. Honza

"Vyzval jsem reklamní firmu, ať se zdrží neetického nebo protiprávního jednání," řekl Zapletal.

Přiznal přitom, že svým nařízením dostal obchodního partnera pod tlak. "Mé přání se jim příliš nelíbilo, protože se ve smlouvě zavázali, že nám přinesou určitý počet klientů. A teď mi řekli, že jim takhle kladu překážky v plnění smluvního cíle. Pro mě je ale důležité, abychom neporušovali zákon," dodal Zapletal, kterému hrozila žaloba od majitele konkurenčního serveru Bazoš.cz. A podle advokáta Antonína Janáka, který se specializuje na nekalou soutěž a autorské právo, by Zapletal s vysokou mírou pravděpodobnosti případný spor prohrál a musel platit odškodné.

"Šlo o jasný případ parazitování na pověsti zavedené firmy. Nemůžete využívat informace z databáze jiné firmy k přímé konkurenční činnosti," tvrdí Janák. A nezáleží podle něj na tom, že inzerent zveřejnil na internetu své číslo sám a údaj byl dostupný komukoliv.

Majitel serveru Bazoš.cz Radim Smička nakonec obchodního rivala žalovat nebude. "Byla by to jen ztráta času. Pro mě je důležité, že už ty esemesky nechodí," říká Smička, jehož portál funguje na trhu třináct let a patří k těm největším.

Naopak Bazomat.cz je nováčkem, který nabízí své služby teprve dva měsíce. Spolumajitel Petr Zapletal si rozjezd pochvaluje, současně ale přiznává, že zákaz parazitujících SMS rozlet firmy přibrzdil. "Přesná čísla ale zatím neznám, byl jsem teď na dovolené," podotkl podnikatel z Olomoucka.

Se současnou reklamní agenturou, která využívala robota k oslovování klientů konkurence, ale bude spolupracovat nadále. "Jsou dobří a udělali pro nás velký kus práce," řekl Zapletal.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy