Konec prohibice. Tvrdý alkohol se prodává od čtvrtka

Jakub Novák
26. 9. 2012 22:30
Neberte restaurace útokem, riziko stále existuje, varoval ministr zemědělství Bendl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Prohibice, kterou vyhlásil ministr zdravotnictví po bezprecedentní sérii otrav metyalkoholem, po 12 dnech končí. Již od čtvrtka budou moci být prodávány první lahve tvrdého alkoholu.

Pouze na základě data výroby bude moci být prodáván alkohol vyrobený před letošním 1. lednem, lahve z letošního roku potom budou muset nejprve získat certifikát dokládající jejich původ a zároveň být opatřeny novým typem kolku.

"Rodokmen" dokladující původ alkoholu má umožnit dohledání zdroje použitého lihu.

Na získání "rodokmenu" alkoholu z letošního roku budou mít distributoři a prodejci šedesát dní.

Po schůzi vlády to ve středu večer řekli premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

K faktickému uvolnění prohibice však dojde až po oficiálním Hegerově vystoupení, který podle svých slov zveřejní nové mimořádné opatření ve čtvrtek.

Ve čtvrtek také začne platit příslušné vládní nařízení a na pultech obchodů, v restauracích či hospodách se tak budou moci objevit nové - letošní - lahve.

"Všechny otevřené lahve jsou považovány za rizikové - budou tedy zlikvidovány, v případě drahého alkoholu si bude moci prodejce, na vlastní náklady, nechat lahev otestovat," konstatoval Heger a potvrdil tak postup, který představil již dříve.

Přesný průběh likvidace alkoholu a případné daňové vratky budou řešeny později, řekl Nečas. V průběhu několika dnů měl být obnoven i vývoz alkoholu ze země, dodal. Podle Hegera Evropská komise, se kterou jsou čeští úředníci průběžně ve styku, nemá k opatřením výhrady.

Ministr zemědělství Petr Bendl zároveň upozornil na "vzetí obchodů a restaurací útokem" a nezřízené pití.

"To riziko (otravy) tu stále je a hrozí. Berte to stále vážně," upozorňuje veřejnost Bendl.

"V případě, že ten alkohol splní všechny náležitosti, lahev bude originální a neporušená, bude moci být distribuována ke spotřebiteli," popsal zmiňovaný proces ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V případě, že lahev certifikát nezíská, ale bude se jednat opravdu o originální a kolkem vybavené balení, k němuž budou k dispozici účetní doklady, bude podle Hegera ministerstvo financí hledat způsob, jak tyto majitele odškodnit.
 
Konkrétně to zřejmě bude znamenat vrácení daně, kterou zaplatili.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy