Konec prohibice. Tvrdý alkohol se prodává od čtvrtka

Jakub Novák
26. 9. 2012 22:30
Neberte restaurace útokem, riziko stále existuje, varoval ministr zemědělství Bendl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Prohibice, kterou vyhlásil ministr zdravotnictví po bezprecedentní sérii otrav metyalkoholem, po 12 dnech končí. Již od čtvrtka budou moci být prodávány první lahve tvrdého alkoholu.

Pouze na základě data výroby bude moci být prodáván alkohol vyrobený před letošním 1. lednem, lahve z letošního roku potom budou muset nejprve získat certifikát dokládající jejich původ a zároveň být opatřeny novým typem kolku.

"Rodokmen" dokladující původ alkoholu má umožnit dohledání zdroje použitého lihu.

Na získání "rodokmenu" alkoholu z letošního roku budou mít distributoři a prodejci šedesát dní.

Po schůzi vlády to ve středu večer řekli premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

K faktickému uvolnění prohibice však dojde až po oficiálním Hegerově vystoupení, který podle svých slov zveřejní nové mimořádné opatření ve čtvrtek.

Ve čtvrtek také začne platit příslušné vládní nařízení a na pultech obchodů, v restauracích či hospodách se tak budou moci objevit nové - letošní - lahve.

"Všechny otevřené lahve jsou považovány za rizikové - budou tedy zlikvidovány, v případě drahého alkoholu si bude moci prodejce, na vlastní náklady, nechat lahev otestovat," konstatoval Heger a potvrdil tak postup, který představil již dříve.

Přesný průběh likvidace alkoholu a případné daňové vratky budou řešeny později, řekl Nečas. V průběhu několika dnů měl být obnoven i vývoz alkoholu ze země, dodal. Podle Hegera Evropská komise, se kterou jsou čeští úředníci průběžně ve styku, nemá k opatřením výhrady.

Ministr zemědělství Petr Bendl zároveň upozornil na "vzetí obchodů a restaurací útokem" a nezřízené pití.

"To riziko (otravy) tu stále je a hrozí. Berte to stále vážně," upozorňuje veřejnost Bendl.

"V případě, že ten alkohol splní všechny náležitosti, lahev bude originální a neporušená, bude moci být distribuována ke spotřebiteli," popsal zmiňovaný proces ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V případě, že lahev certifikát nezíská, ale bude se jednat opravdu o originální a kolkem vybavené balení, k němuž budou k dispozici účetní doklady, bude podle Hegera ministerstvo financí hledat způsob, jak tyto majitele odškodnit.
 
Konkrétně to zřejmě bude znamenat vrácení daně, kterou zaplatili.

 

Právě se děje

Další zprávy