Konec přemrštěných platů státních manažerů se blíží

Andrej Brabec
4. 2. 2010 21:05
Ministerstvo financí v únoru podá návrh, který by měl milionovým platům nastavit strop
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud Fischerův kabinet schválí návrh platové komise, dočká se změny platových podmínek řada manažerů státních podniků.

Podle vrchního ředitele ministerstva financí Tomáše Uvíry by měl být návrh s největší pravděpodobností předložen 22. února. Informaci jako první přinesl deník iHNed.cz.

Vláda by o návrhu měla rozhodnout do konce února. Hlavním bodem nového systému bude platový strop, který by měl zabránit extrémním odměnám manažerů státních podniků.

Odměny budou z dvaceti procent odvislé od výsledků společnosti, bonusy by neměly přesáhnout deset procent ročního příjmu. Pevný plat má tvořit maximálně polovinu odměny, třicet procent by měla činit střednědobá odměna, kterou určí výsledky za delší období. Uvažuje se o třech až pěti letech.

Ministr financí Eduard Janota
Ministr financí Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Půl milionu měsíčně

O omezení platů státních manažerů již delší dobu usilují ministr financí Eduard Janota i lídr ČSSD Jiří Paroubek. Přestože se jedná o státní podniky, společnosti nejsou povinny informace o platech sdělovat.

I tak v minulém roce několik manažerů své platy prozradilo.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman má základní plat zhruba ve výši půl miliónu korun, bývalý ředitel České pošty Petr Sedláček svým měsíčním platem neměl přesáhnout 250 tisíc korun a generální ředitel Českých drah Petr Žaluda má na výplatní pásce částku 500 tisíc korun.

Když se Jiří Paroubek dozvěděl o výši Žaludova platu, reagoval tehdy z Lidového domu takto: "Budu od nestranických odborníků Jana Fischera požadovat, aby jednotliví ministři výrazně redukovali platy manažerů tak, aby odpovídaly ekonomické realitě, ve které se náš stát nachází."

Sám Janota již v minulosti vystoupil proti plánovanému přerozdělení 120 milionů mezi bývalé manažery Českých aerolinií. "Budu se snažit hledat kroky, které zabrání tomu, aby ta částka byla vyplacena," prohlásil tehdy v rozhovoru pro Lidové noviny.

Audit státních podniků

Generální ředitel ČEZ Martin Roman
Generální ředitel ČEZ Martin Roman | Foto: ČEZ

Ministr financí plánuje vládu do dubna seznámit s výsledky auditu v osmi největších společnostech, kde stát drží většinu. Mají se prověřovat odměny manažerů i úroveň řízení.

"Řekl bych, kde jsou slabá místa, ve kterých firmách je stav neudržitelný z toho pohledu a dovedu si představit, že v kontextu toho a souhlasu vlády, budu mít mandát nebo dostanou příslušní ministři mandát, aby na valných hromadách tuto situaci řešili. To znamená, jestliže tam někdo bude viditelně neschopný, tak si dovedu představit, že navrhneme změny," řekl Janota v rozhovoru pro rádio Impuls.

Česká republika má většinový podíl zhruba ve dvacítce firem, kromě ČSA jsou to například Letiště Praha či energetická skupina ČEZ. Podle ministra se audit chystá například pro Letiště Praha, ČEZ, České dráhy nebo Lesy ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy