Konec pohádky. Poslanci o zákazu kouření hlasovat nebudou stejně jako v roce 2009, říká právník

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2016 17:51
Právník Tomáš Kindl, který bojuje za zákaz kouření, by mohl být po zasedání středečního sněmovního výboru pro zdravotnictví zklamaný. Některé návrhy, které zpracoval pro poslance TOP 09 Roma Kostřicu, nezískaly podporu. Kindl v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je pravděpodobné, že poslanci ve třetím čtení vůbec nebudou hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách. "Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011," konstatuje Kindl.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Proč hrozí, že se o zákazu kouření v hospodách nebude vůbec hlasovat?

Vycházím z návrhu hlasovací procedury. Místo toho, aby se hlasovalo nejdříve o úplném zákazu kouření v hospodách, tak se bude hlasovat o těch výjimkách. Vypadá to, že ministerstvo podpoří Bendovu výjimku (poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby si majitelé mohli ve svých hospodách zřizovat kuřárny - pozn. red.). Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011.

Podle vás by se tedy mělo na začátku hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách a pak by se již další výjimky nemusely řešit?

Přesně tak. Pokud by úplný zákaz neprošel, tak by se mohlo hlasovat o těch výjimkách. Ale když to udělají naopak, tak o úplném zákazu stejně jako v roce 2009 hlasovat nebudou.

Druhá varianta - nejdříve hlasovat o výjimkách a pak o úplném zákazu - není možná?

To nejde. Museli by všechny výjimky odmítnout a pak potvrdit úplný zákaz kouření v hospodách. K tomu ale těžko dojde. Smysl toho, že výjimky předřadili, je ten, aby se o úplném zákazu nehlasovalo.

Vypadá to, že neprojde ani zákaz kouření v zoologických zahradách.

Prakticky je ten návrh znehodnocován. Znění výjimky zoologické zahrady fakticky opravňuje, aby ke kouření vyhradily všechny vnější prostory, což popírá smysl navrženého zákazu – například v Praze by tak k žádné změně nedošlo.

Co vnímáte jako největší prohru?

U pracovišť to vypadá velice špatně. Ministerstvo zdravotnictví je proti zákazu kouření na pracovištích. Důležitou prohrou také je, že sice chtějí stavebně oddělené prostory, ale nechtějí, aby byly stavebně oddělené. Bude to znamenat, že provozovatelé budou investovat do toho, aby měli dveře, ale nikdo nebude mít povinnost dveře zavírat. Takže budou stále otevřeny.

Jak to vypadá se zákazem kouření v autech, kde budou děti do 18 let?

Tohle by mohlo projít. Ačkoliv to ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo, tak všichni členové výboru pro zdravotnictví pro doporučující stanovisko hlasovali. Kontrolovat by to měla policie při silniční kontrole stejně jako telefonování za volantem.

Ten zákon Česku nic dobrého nepřinese, je to omezování svobody podnikání, říká šéf restaurací Stárek. Je to větší ochrana svobody nekuřáků, ale i kuřáků, tvrdí Kohoutek z České koalice proti tabáku | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy