Konec pohádky. Poslanci o zákazu kouření hlasovat nebudou stejně jako v roce 2009, říká právník

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2016 17:51
Právník Tomáš Kindl, který bojuje za zákaz kouření, by mohl být po zasedání středečního sněmovního výboru pro zdravotnictví zklamaný. Některé návrhy, které zpracoval pro poslance TOP 09 Roma Kostřicu, nezískaly podporu. Kindl v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je pravděpodobné, že poslanci ve třetím čtení vůbec nebudou hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách. "Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011," konstatuje Kindl.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Proč hrozí, že se o zákazu kouření v hospodách nebude vůbec hlasovat?

Vycházím z návrhu hlasovací procedury. Místo toho, aby se hlasovalo nejdříve o úplném zákazu kouření v hospodách, tak se bude hlasovat o těch výjimkách. Vypadá to, že ministerstvo podpoří Bendovu výjimku (poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby si majitelé mohli ve svých hospodách zřizovat kuřárny - pozn. red.). Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011.

Podle vás by se tedy mělo na začátku hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách a pak by se již další výjimky nemusely řešit?

Přesně tak. Pokud by úplný zákaz neprošel, tak by se mohlo hlasovat o těch výjimkách. Ale když to udělají naopak, tak o úplném zákazu stejně jako v roce 2009 hlasovat nebudou.

Druhá varianta - nejdříve hlasovat o výjimkách a pak o úplném zákazu - není možná?

To nejde. Museli by všechny výjimky odmítnout a pak potvrdit úplný zákaz kouření v hospodách. K tomu ale těžko dojde. Smysl toho, že výjimky předřadili, je ten, aby se o úplném zákazu nehlasovalo.

Vypadá to, že neprojde ani zákaz kouření v zoologických zahradách.

Prakticky je ten návrh znehodnocován. Znění výjimky zoologické zahrady fakticky opravňuje, aby ke kouření vyhradily všechny vnější prostory, což popírá smysl navrženého zákazu – například v Praze by tak k žádné změně nedošlo.

Co vnímáte jako největší prohru?

U pracovišť to vypadá velice špatně. Ministerstvo zdravotnictví je proti zákazu kouření na pracovištích. Důležitou prohrou také je, že sice chtějí stavebně oddělené prostory, ale nechtějí, aby byly stavebně oddělené. Bude to znamenat, že provozovatelé budou investovat do toho, aby měli dveře, ale nikdo nebude mít povinnost dveře zavírat. Takže budou stále otevřeny.

Jak to vypadá se zákazem kouření v autech, kde budou děti do 18 let?

Tohle by mohlo projít. Ačkoliv to ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo, tak všichni členové výboru pro zdravotnictví pro doporučující stanovisko hlasovali. Kontrolovat by to měla policie při silniční kontrole stejně jako telefonování za volantem.

Ten zákon Česku nic dobrého nepřinese, je to omezování svobody podnikání, říká šéf restaurací Stárek. Je to větší ochrana svobody nekuřáků, ale i kuřáků, tvrdí Kohoutek z České koalice proti tabáku | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy