Konec pohádky. Poslanci o zákazu kouření hlasovat nebudou stejně jako v roce 2009, říká právník

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2016 17:51
Právník Tomáš Kindl, který bojuje za zákaz kouření, by mohl být po zasedání středečního sněmovního výboru pro zdravotnictví zklamaný. Některé návrhy, které zpracoval pro poslance TOP 09 Roma Kostřicu, nezískaly podporu. Kindl v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je pravděpodobné, že poslanci ve třetím čtení vůbec nebudou hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách. "Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011," konstatuje Kindl.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Proč hrozí, že se o zákazu kouření v hospodách nebude vůbec hlasovat?

Vycházím z návrhu hlasovací procedury. Místo toho, aby se hlasovalo nejdříve o úplném zákazu kouření v hospodách, tak se bude hlasovat o těch výjimkách. Vypadá to, že ministerstvo podpoří Bendovu výjimku (poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby si majitelé mohli ve svých hospodách zřizovat kuřárny - pozn. red.). Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011.

Podle vás by se tedy mělo na začátku hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách a pak by se již další výjimky nemusely řešit?

Přesně tak. Pokud by úplný zákaz neprošel, tak by se mohlo hlasovat o těch výjimkách. Ale když to udělají naopak, tak o úplném zákazu stejně jako v roce 2009 hlasovat nebudou.

Druhá varianta - nejdříve hlasovat o výjimkách a pak o úplném zákazu - není možná?

To nejde. Museli by všechny výjimky odmítnout a pak potvrdit úplný zákaz kouření v hospodách. K tomu ale těžko dojde. Smysl toho, že výjimky předřadili, je ten, aby se o úplném zákazu nehlasovalo.

Vypadá to, že neprojde ani zákaz kouření v zoologických zahradách.

Prakticky je ten návrh znehodnocován. Znění výjimky zoologické zahrady fakticky opravňuje, aby ke kouření vyhradily všechny vnější prostory, což popírá smysl navrženého zákazu – například v Praze by tak k žádné změně nedošlo.

Co vnímáte jako největší prohru?

U pracovišť to vypadá velice špatně. Ministerstvo zdravotnictví je proti zákazu kouření na pracovištích. Důležitou prohrou také je, že sice chtějí stavebně oddělené prostory, ale nechtějí, aby byly stavebně oddělené. Bude to znamenat, že provozovatelé budou investovat do toho, aby měli dveře, ale nikdo nebude mít povinnost dveře zavírat. Takže budou stále otevřeny.

Jak to vypadá se zákazem kouření v autech, kde budou děti do 18 let?

Tohle by mohlo projít. Ačkoliv to ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo, tak všichni členové výboru pro zdravotnictví pro doporučující stanovisko hlasovali. Kontrolovat by to měla policie při silniční kontrole stejně jako telefonování za volantem.

Ten zákon Česku nic dobrého nepřinese, je to omezování svobody podnikání, říká šéf restaurací Stárek. Je to větší ochrana svobody nekuřáků, ale i kuřáků, tvrdí Kohoutek z České koalice proti tabáku | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy