Konec pohádky. Poslanci o zákazu kouření hlasovat nebudou stejně jako v roce 2009, říká právník

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2016 17:51
Právník Tomáš Kindl, který bojuje za zákaz kouření, by mohl být po zasedání středečního sněmovního výboru pro zdravotnictví zklamaný. Některé návrhy, které zpracoval pro poslance TOP 09 Roma Kostřicu, nezískaly podporu. Kindl v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je pravděpodobné, že poslanci ve třetím čtení vůbec nebudou hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách. "Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011," konstatuje Kindl.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto.
Zákaz kouření v hospodách zřejmě neprojde. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Proč hrozí, že se o zákazu kouření v hospodách nebude vůbec hlasovat?

Vycházím z návrhu hlasovací procedury. Místo toho, aby se hlasovalo nejdříve o úplném zákazu kouření v hospodách, tak se bude hlasovat o těch výjimkách. Vypadá to, že ministerstvo podpoří Bendovu výjimku (poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby si majitelé mohli ve svých hospodách zřizovat kuřárny - pozn. red.). Je tu konec pohádky o zákazu v restauracích, který nám slibovali od roku 2011.

Podle vás by se tedy mělo na začátku hlasovat o úplném zákazu kouření v hospodách a pak by se již další výjimky nemusely řešit?

Přesně tak. Pokud by úplný zákaz neprošel, tak by se mohlo hlasovat o těch výjimkách. Ale když to udělají naopak, tak o úplném zákazu stejně jako v roce 2009 hlasovat nebudou.

Druhá varianta - nejdříve hlasovat o výjimkách a pak o úplném zákazu - není možná?

To nejde. Museli by všechny výjimky odmítnout a pak potvrdit úplný zákaz kouření v hospodách. K tomu ale těžko dojde. Smysl toho, že výjimky předřadili, je ten, aby se o úplném zákazu nehlasovalo.

Vypadá to, že neprojde ani zákaz kouření v zoologických zahradách.

Prakticky je ten návrh znehodnocován. Znění výjimky zoologické zahrady fakticky opravňuje, aby ke kouření vyhradily všechny vnější prostory, což popírá smysl navrženého zákazu – například v Praze by tak k žádné změně nedošlo.

Co vnímáte jako největší prohru?

U pracovišť to vypadá velice špatně. Ministerstvo zdravotnictví je proti zákazu kouření na pracovištích. Důležitou prohrou také je, že sice chtějí stavebně oddělené prostory, ale nechtějí, aby byly stavebně oddělené. Bude to znamenat, že provozovatelé budou investovat do toho, aby měli dveře, ale nikdo nebude mít povinnost dveře zavírat. Takže budou stále otevřeny.

Jak to vypadá se zákazem kouření v autech, kde budou děti do 18 let?

Tohle by mohlo projít. Ačkoliv to ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo, tak všichni členové výboru pro zdravotnictví pro doporučující stanovisko hlasovali. Kontrolovat by to měla policie při silniční kontrole stejně jako telefonování za volantem.

Ten zákon Česku nic dobrého nepřinese, je to omezování svobody podnikání, říká šéf restaurací Stárek. Je to větší ochrana svobody nekuřáků, ale i kuřáků, tvrdí Kohoutek z České koalice proti tabáku | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy