Konec plavenek a solných jeskyní. Přišla krize

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
2. 4. 2009 17:00
Pojišťovny musí šetřit, NERV navrhuje seškrtat prevenci

Praha - Plavenky a příspěvky na přilby pozvolna končí.

Pojišťovnám se letos kvůli krizi může dostat až o 11 miliard méně, začínají proto šetřit.

Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo upravit právě výdaje na některé preventivní programy. Tedy příspěvky na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle či volné lístky do bazénu a solné jeskyně.

Pojišťovny totiž už dříve čelily kritice, že za tyto věci zbytečně "utrácejí".

Škrty v prevenci a propouštění

Návrh už před několika dny schválili ekonomové, kteří vládě radili v době krize.

Poradenská společnost Patria Finance spočítala, že pokud žádná opatření nepřijdou, skončí pojišťovny letos s desetimiliardovým schodkem. Pokud se návrh podaří jakýmkoliv způsobem prosadit, začnou škrty v pojišťovnách už od července.

Další úspory by mělo přinést zásadní omezení provozních nákladů. Podle propočtů Patria Finance se budou muset pojišťovny rozloučit až se dvěma procenty zaměstnanců. Zbylým pracovníkům by neměly zvyšovat plat.

300 tisíc dětí jezdí s přilbou

Všeobecná zdravotní pojišťovna už jeden program ukončila. A to dokonce ten nejúspěšnější v historii.

"Od začátku minulého roku přispěla pojišťovna rodičům dětí 141 milionů korun na nákup sportovních helem a chráničů. Nabídky využilo téměř tři sta tisíc pojištěnců," shrnul výsledky projektu mluvčí pojišťovny Jiří Rod.

Dnes už si lidé pomůcky zaplatí sami. Projekt v březnu skončil. Další programy ale stále bez omezení běží.

O osm procent méně

"Je pravda, že každý měsíc sledujeme, jaký je výběr pojistného. A že k určitému omezení dojít musí. Každá pojišťovna se s tím bude muset poprat," zhodnotil situaci také šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, ve které Gajdáček působí, podle něj stále žádné výhody neomezila. Vzhledem k tomu, že výběr pojistného klesl až o osm procent, už ale nějaká opatření chystá. "Byť by žádný krizový balíček nebyl," podotýká Gajdáček.

Více výdajů

Foto: Aktuálně.cz

Krize letos podle ministryně Daniely Filipiové sníží příjmy všech zdravotních pojišťoven zhruba o 4 až 11 miliard korun oproti pojistným plánům. Ty původně počítaly dokonce s šestiprocentním nárůstem. Stejné to bude podle ministerstva i v příštím roce. Ročně české zdravotnictví hospodaří s 240 miliardami.

S narůstající nezaměstnaností totiž přicházejí zdravotní pojišťovny o část příjmů, které jim lidé platili v pojistném. Současně pojišťovnám stoupají  závazky. Oproti plánu totiž zřejmě dají o 0,4 miliardy více lidem, kteří překročí roční ochranný limit - od dubna klesá ochranný limit dětem do 18 let a seniorům nad 65 let. A to z původních 5 tisíc korun na polovinu.

Ministerstvo proto navrhuje omezit od 1. července výdaje pojišťoven na prevenci na 0,3 procenta celkových příjmů.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy