Konec. Odměny 130 milionů se podle policie zákon netýká

Radek Nohl Radek Nohl
4. 2. 2014 5:30
Vyšetřovatelé ukončili šetření případu zakázky, kterou dostal neznámý podnikatel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Po osmiměsíčním vyšetřování a pouti justičním systémem uložila policie k ledu případ, v němž jde o podezření z podvodu za bezmála 130 milionů korun. 

Takovou částku poslala během tří let Vojenská zdravotní pojišťovna na účet obchodníka s trvalým bydlištěm obvyklým spíše u lidí bez domova - totiž na obvodním úřadu (v Praze 2). Podle pojišťovny šlo o odměnu za nábor nových klientů, zmíněný obchodník však dostal tuto zakázku bez výběrového řízení. 

Zejména kvůli těmto okolnostem, jež odhalili jeho kontroloři, předalo ministerstvo zdravotnictví případ na pražské vrchní státní zastupitelství. Jenže policisté a státní zástupci si trestní oznámení přehazovali, až se dostalo na obvodní služebnu hospodářské kriminálky na Praze 9.

A tady za kauzou napsali vyšetřovatelé zatím poslední tečku. Místní komisařka Jana Lonská i přes důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin, případ odložila.

Rozhodnutí v rozporu s úřadem

Podle dokumentu, v němž své rozhodnutí zdůvodňuje, odkládá stotřicetimilionovou kauzu proto, že se na Vojenskou zdravotní pojišťovnu nevztahuje zákon o veřejných zakázkách.

"Nesplňuje znaky, jako je financování pouze státem či jiným veřejným zadavatelem, není státem či jiným veřejným zadavatelem ovládána," píše policistka Lonská v dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Příjmy VoZP jsou přitom z naprosté většiny tvořeny z veřejného zdravotní pojištění, které si platí její klienti nebo v některých případech stát. Například v roce 2012 takto pojišťovna na svůj účet získala 12,5 miliardy korun.

Mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda pak Aktuálně.cz potvrdil, že to, že by se na Vojenskou zdravotní pojišťovnu zmíněný zákon nevztahoval, je v rozporu s dřívějšími rozhodnutími a zveřejněnými publikacemi této instituce.

Také sama VoZP se za zadavatele veřejných zakázek považuje, neboť se tak uvádí ve veřejném věstníku.

Neznámý obchodník získal 130 milionů

Policistka Jana Lonská odmítla ústně vysvětlit, jak ke svému závěru případ odložit dospěla. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekla, když se Aktuálně.cz začalo na rozhodnutí ptát.

Detaily rozhodnutí odmítá komentovat i žalobkyně Helena Kroupová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9, která kauzu dozoruje a má usnesení policistky k dispozici.

Hlavní figurou v tomto případě je Pavel Vondruška. Obchodník, který měl trvalé bydliště podle smluv podepsaných s VoZP hlášené na úřadu Praha 2. Insideru loni v červnu řekl, že se ke smlouvě dostal poměrně jednoduše.

Poté, co se po pár letech, kdy pracoval v zahraničí, vrátil zpět do Čech, napsal trojici zdravotních pojišťoven, zda by neměly o nábor nových klientů zájem. Nabídky jako první využila VoZP a podepsala s ním smlouvu. A to bez výběrového řízení.

Insideru Vondruška také vysvětlil, proč měl s takovými příjmy trvalé bydliště na úřadě pražské městské části, k čemuž se většinou uchylují zcela nemajetní občané. Podle jeho slov ho majitel bytu, kde byl v pronájmu, v době, kdy pracoval v zahraničí, odhlásil. Dnes má podle obchodního rejstříku místo svého bydliště nahlášené v bytovém domě v centru Prahy.

Kdo vypovídal na policii?

Vondruška byl přitom jedním ze tří lidí, kteří v kauze na služebně Praha 9 vypovídali. Kromě něj tu byl ještě interní auditor VoZP Milan Novák a ředitel odboru obchodně-provozního a informatiky VoZP Oldřich Vytiska.

Podle dokumentů, které Aktuálně.cz má k dispozici, bylo Vondruškovi během tří let vyplaceno 130 milionů korun za to, že pro pojišťovnu se svými lidmi ulovil 120 tisíc nových klientů. Velmi orientačními počty to pro VoZP znamená ročně přínos zhruba 2,4 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění.

"Nemohlo se stát, že by se jednalo o fiktivní pojištěnce ani o pojištěnce, kteří si v přeběhu přestup rozmysleli," odmítl auditor VoZP Milan Novák.

Novák na policii dále vysvětlil, jak celý proces náboru probíhal. Vytiska poté jen jeho slova potvrdil. Z usnesení ale není zřejmé, zda ze strany policie padly i dotazy, které by se týkaly vypsání výběrového řízení.

Navíc není jasné, jestli se vyšetřovatelé zabývali otázkou, kde skutečně peníze skončily, o čemž měli kontroloři ministerstva velké pochybnosti. Policisté z Prahy 9 se spokojili s vyjádřením Vondrušky, který jim řekl, že vyplacené částky v řádu milionů korun nekončily na kontech nikoho jiného.

 

Právě se děje

Další zprávy