Konec kauzy CASA v nedohlednu, soud vrátil případ exministryně Parkanové k došetření

ČTK ČTK
16. 9. 2016 17:44
Případ údajně předraženého nákupu letounů CASA, v němž je obviněna bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a exšéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, se vrací k došetření. Rozhodl o tom na pátečním neveřejném zasedání obvodní soud pro Prahu 6.
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Obvodní soud pro Prahu 6 v pátek vrátil k došetření kauzu nákupu letadel CASA pro českou armádu. Upozornil na to server iDNES.cz. V případu figuruje bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Podle Parkanové postup soudu potvrzuje, že návrh byl už od počátku nezpůsobilý.

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu loni v prosinci, přidělená soudkyně Markéta Binderová se pak z kauzy neúspěšně snažila vyloučit pro podjatost. Na pátečním neveřejném zasedání rozhodla o tom, že dosavadní výsledky vyšetřování je potřeba doplnit.

Parkanová uvedla, že se o rozhodnutí dověděla z internetu. "Znamená pro mě potvrzení faktu, že návrh byl nezpůsobilý od samého počátku v roce 2012 a zůstal nezpůsobilý až do této doby," konstatovala.

Podle žalobců je škoda přes 800 milionů

Státní zástupce Jan Kořán obžaloval Parkanovou se Staňkem z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů způsobili nákupem letounů státu škodu 818,8 milionu korun. Obviněné dvojici hrozí až desetileté vězení.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Bývalá ministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.

 

Právě se děje

Další zprávy