reklama
 
 

Konec ghett za peníze EU. Vláda má plán, jak začlenit Romy

23. 2. 2015 16:54
Česká republika má koncepce k řešení situace Romů od konce 90. let. Poslední se týkala let 2010 až 2013. Vláda nyní schválila novou strategii na pět let.

Praha - Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Česko má koncepce k řešení situace Romů od konce 90. let. Poslední se týkala let 2010 až 2013. Strategie má na ni navázat a nepříznivý trend zlomit. V republice totiž přibývá ghett, v nichž žijí převážně Romové.

V těchto chudinských lokalitách bydlí třetina romské populace, tedy kolem 80 000 lidí. Zatímco v roce 2007 bylo těchto míst kolem 300, podle expertů by jich nyní mohlo být o stovku víc.

"Hlavním cílem strategie je samozřejmě překonat ten poměrně zásadní především sociální, ale i kulturní problém, který tady s integrací je. Zhruba třetina romské menšiny je postižena sociálním vyloučením. I na zbylé dvě třetiny, které žijí integrovaně, situace poměrně závažným způsobem dopadá," uvedl Dienstbier. Podle něj je integrace ale "dvoustranná záležitost", podílet se na ní musí romská menšina i většinová společnost.

Na integrační opatření chce Česko využít peníze z EU. V příštích letech by mohlo získat miliardy korun, a to ze tří programů. Z programu zaměstnanost, věda a výzkum a z integrovaného operačního programu, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Peníze v nich na integraci jsou vyčleněny, uvedl už dřív Dienstbier. Příslušné resorty už uzavřely memoranda o spolupráci. Výzvy k podávání žádostí o peníze se budou u všech tří programů koordinovat.

autor: ČTK | 23. 2. 2015 16:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama