Konec elektřiny ze slunce? Úřad si plete Česko s pouští

Pavel Baroch
27. 3. 2010 20:02
Chystaná vyhláška má výrazně zpřísnit výrobu proudu ze slunečních paprsků
Foto: Jan Langer

Praha - Poté, co úřady v únoru zavedly dočasný stop-stav pro nové sluneční elektrárny, chystá se další zásadní omezení fotovoltaických panelů.

Ministerstvo průmyslu připravuje novou vyhlášku o minimální účinnosti při výrobě elektrické energie, která nově počítá s tím, že solární elektrárny o výkonu nad 20 kilowatt musí mít minimální laboratorní účinnost 22 procent.

Podle České průmyslové fotovoltaické asociace by nová pravidla drastickým způsobem ovlivnila další vývoj solární energetiky, protože nový požadavek se nedá v českých podmínkách dodržet. Návrh vyhlášky se nezamlouvá ani ministerstvu životního prostředí, které chce o její konečné podobě jednat.

"Kritérium o minimální účinnosti 22 procent je nesplnitelné a je výsledkem buď naprosté neznalosti problematiky, nebo snahy zlikvidovat solární energetiku u nás. Nevím, která varianta je horší," konstatoval Jaromír Řehák, předseda fotovoltaické asociace.

Účinnější panely se běžně prodávají

Ministerstvo průmyslu odmítlo, že by solární panely o vyšší účinnosti nebyly dostupné. "V České republice i v Evropě jsou běžně k dostání u několika firem," řekl Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Dodal, že snahou ministerstva je tlačit na investory, aby využívali účinnější technologie. "Jsou sice dražší, ale investice se zase rychleji vrátí," tvrdí Vitík.

Takové panely jsou vhodné akorát do pouště

Antonín Fejfar z Fyzikálního ústavu Akademie věd sice potvrdil, že technologie s účinností přesahující 22 procent sice existují, ale nejsou vůbec vhodné pro Českou republiku.

"Hodí se do pouštních oblastí, fungují například v Nevadě či Arizoně," poznamenal Fejfar.

Foto: Jan Langer

Česká průmyslová fotovoltaická asociace s odvoláním na nedávný průzkum odborného magazínu Photon International uvedla, že u tří tisíc testovaných modelů předních světových výrobců byla průměrná účinnost mezi 12 a 14 procenty.

Hra o desítky miliardy korun

Fotovoltaické sdružení varovalo, že nová vyhláška povede k likvidaci větších projektů a zmaření investic v řádu až desítek miliard.

"Firmy mají podle současných odhadů pro své rozpracované projekty objednané technologie za více než 10 miliard korun. Pokud nebudou moci své investice dokončit, budou je jistě chtít po státu zpět," upozornil předseda asociace Řehák.

Petr Holub z ministerstva životního prostředí označil vyhlášku za nedotaženou. Řešením by podle něho mohlo být například to, že by se pro solární panely vytvořilo několik kategorií.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy