Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook

VOLBY. Neúspěch střídal neúspěch

Jak se ukázalo hned v parlamentních volbách v roce 2017, víra ve dvacet procent byla značně nerealistická. Realisté získali pouhých 0,71 procenta hlasů.

A podobně tomu bylo v následujících volbách. V senátních nepostoupil ani jeden z jejich tří kandidátů do druhého kola. Neuspěli ani v komunálních volbách, kde zástupci Realistů kandidovali obvykle na kandidátkách někoho jiného, jako třeba v Praze, kde takto spolupracovali s ODS. K zisku zastupitelů jim to ale nijak nepomohlo, jediným obecním zastupitelem za Realisty je Vojtěch Kohoutek v obci Štěpánov v Olomouckém kraji.

V letošních evropských volbách chtěli původně kandidovat spolu se Svobodnými, dohoda ale nakonec nedopadla a Realisté nekandidovali vůbec. Kvůli svým volebním neúspěchům minulý týden sbor zakladatelů strany rozhodl, že členové budou hlasovat o dobrovolném rozpuštění strany.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy