Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook

VOLBY. Neúspěch střídal neúspěch

Jak se ukázalo hned v parlamentních volbách v roce 2017, víra ve dvacet procent byla značně nerealistická. Realisté získali pouhých 0,71 procenta hlasů.

A podobně tomu bylo v následujících volbách. V senátních nepostoupil ani jeden z jejich tří kandidátů do druhého kola. Neuspěli ani v komunálních volbách, kde zástupci Realistů kandidovali obvykle na kandidátkách někoho jiného, jako třeba v Praze, kde takto spolupracovali s ODS. K zisku zastupitelů jim to ale nijak nepomohlo, jediným obecním zastupitelem za Realisty je Vojtěch Kohoutek v obci Štěpánov v Olomouckém kraji.

V letošních evropských volbách chtěli původně kandidovat spolu se Svobodnými, dohoda ale nakonec nedopadla a Realisté nekandidovali vůbec. Kvůli svým volebním neúspěchům minulý týden sbor zakladatelů strany rozhodl, že členové budou hlasovat o dobrovolném rozpuštění strany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy