Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook

VOLBY. Neúspěch střídal neúspěch

Jak se ukázalo hned v parlamentních volbách v roce 2017, víra ve dvacet procent byla značně nerealistická. Realisté získali pouhých 0,71 procenta hlasů.

A podobně tomu bylo v následujících volbách. V senátních nepostoupil ani jeden z jejich tří kandidátů do druhého kola. Neuspěli ani v komunálních volbách, kde zástupci Realistů kandidovali obvykle na kandidátkách někoho jiného, jako třeba v Praze, kde takto spolupracovali s ODS. K zisku zastupitelů jim to ale nijak nepomohlo, jediným obecním zastupitelem za Realisty je Vojtěch Kohoutek v obci Štěpánov v Olomouckém kraji.

V letošních evropských volbách chtěli původně kandidovat spolu se Svobodnými, dohoda ale nakonec nedopadla a Realisté nekandidovali vůbec. Kvůli svým volebním neúspěchům minulý týden sbor zakladatelů strany rozhodl, že členové budou hlasovat o dobrovolném rozpuštění strany.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy