Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook
Video: Realisté

PROGRAM. Pro tátu pušku do ruky, pro mámu bezpečný domov

Ústředním tématem jejich předvolebního programu byla bezpečnost. Chtěli zavést povinný vojenský výcvik pro mladé muže, do ústavy přidat právo na držení zbraně, protože podle nich "ten, kdo doma brání svou rodinu a majetek, se nesmí bát zbraň použít". Uváděli také, že největší hrozba pro dnešní Česko pochází z Blízkého východu, a ne z Ruska.

Projevovali se také silně euroskepticky. Chtěli referendum o vystoupení Česka z Evropské unie, v programu měli také odmítnutí eura. "Funkční jednotka je pro nás národ. Národ je akceschopná jednotka, na rozdíl od nadnárodních struktur, proto je třeba dát národním rozhodnutím přednost a zavést prvek národa do ústavy," uvedl Petr Robejšek na první tiskové konferenci.

Zavést chtěli také prvky přímé demokracie. Plánovali, že by občané měli možnost lidového veta, kdy by mohli odmítnout jakýkoli zákon, kromě těch co by měnily ústavu nebo daně. Zavázali se také, že s každou novou právní normou zruší nějaké dvě již existující, aby se "odplevelil" český právní řád.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy