Už dost, volají vítězové voleb. Poražení na poslední chvíli rozhodují o milionech

Jakub Heller Jakub Heller
15. 11. 2018 5:30
Komunální volby zamíchaly s obsazením nejedné radnice a dlouholetí političtí matadoři musí na mnoha místech už za pár dnů přenechat svá křesla nastupujícím nováčkům. Než se však uchýlí do opozice, řada z nich na poslední chvíli rozhoduje o věcech, které by už podle vítězů voleb řešit neměli - uzavírají například smlouvy o dlouhodobém pronájmu majetku nebo podepisují zakázky.
K nečinnosti vyzývají vítězové voleb radní na magistrátu a také třeba v Praze 1, 8 i 12.
K nečinnosti vyzývají vítězové voleb radní na magistrátu a také třeba v Praze 1, 8 i 12. | Foto: Jakub Plíhal

Třeba končící radní Prahy 12 schválili na posledním jednání rady vypsání zakázky na údržbu zeleně na příští čtyři roky za 160 milionů korun. Nově nastupujícím zastupitelům z řad pirátů a TOP 09 se na ní nelíbí třeba to, že ač byla dříve městská část pro údržbu rozdělena na devět částí a na každou se soutěžila firma zvlášť, teď jde zakázka do výběrového řízení jako jeden velký balík.

"Pro transparentní zadání je nutné vypsat zakázku jako nadlimitní, ale
s možností, aby se na jednotlivé lokality mohly hlásit jednotlivé firmy. To zaručí větší konkurenceschopnost, a tím i nižší cenu," říká Eva Tylová, nově zvolená zastupitelka za piráty. O údržbu celé městské části vcelku se podle ní mohou ucházet jen velké firmy, ty menší to nezvládnou.

Problém mají piráti i s cenou. Za poslední čtyři roky dala radnice na údržbu 120 milionů korun, tedy asi o čtvrtinu méně, než je předpokládaná hodnota nové zakázky.

Dosavadní starosta Milan Maruštík (ANO) se ale nařčení brání. "Pravda je, že v minulosti to bylo vypsáno po lokalitách, ale z vlastní zkušenosti vím, že to nefungovalo dobře," říká starosta. Menší dodavatelé podle něj nebyli schopní zajistit, aby s úklidem nebyly obtíže.

Pokud jde o finanční částku, výsledná cena vyjde podle starosty až z výběrového řízení, a tudíž nyní není směrodatná. Navíc se podle něj za čtyři roky změnily ceny práce i materiálů a za dřívější částky už by firmy údržbu dělat nechtěly. "Když půjdete po nejnižší ceně, dostanete se k firmám, které nepracují kvalitně. Pokud bude chtít ale nové zastupitelstvo soutěž zastavit, bude k tomu mít dostatek času," dodal Maruštík.

Praha 1 propouští úředníky, aby dostali odstupné, tvrdí nováčci

Podobná je i situace v Praze 1. Tam se po volbách nepodařilo sestavit koalici dosavadnímu starostovi Oldřichu Lomeckému (TOP 09) a o své křeslo tak brzo přijde, stejně jako jeho kolegové v radě. Na posledních několika zasedáních však radní Prahy 1 schválili hned několik usnesení, která znervózňují politiky, kteří je mají nahradit.

Jde veskrze o úpravy nájemních smluv, o které požádaly nejrůznější osoby a subjekty jen několik dní po konci voleb, kdy už bylo jasné, že stávající koalice pokračovat nebude. Podle nově zvoleného pirátského zastupitele Davida Bodečka je jejich cílem, aby nová rada neměla možnost smlouvy zrušit.

Příkladem může být třeba změna nájemní smlouvy na nebytové prostory na adrese Vodičkova 32, jež užívá Hospodářská komora Prahy 1, která má se stávajícím vedením radnice dlouhodobě velmi dobré vztahy. Jako první místopředseda v ní působí Filip Dvořák, bývalý starosta Prahy 1 za ODS. A právě občanští demokraté sedí se starostou Lomeckým v končící radě.

Ač bylo trvání zmíněné smlouvy loni v červnu změněno na neurčito, čtyři dny po volbách požádala komora o změnu na dobu určitou do listopadu roku 2023. Odůvodnila to tím, že se hlásí o dotační program, kvůli kterému musí mít garantovanou nájemní smlouvu.

Háček podle Bodečka však spočívá v tom, že smlouvu na dobu určitou bude mnohem obtížnější vypovědět. "Ty smlouvy se upravují tak, aby jejich platnost překlenula celé následující volební období a my jsme s nimi nemohli nic dělat," říká Bodeček a poukazuje na další přibližně desítku podobných usnesení. 

Pozornost upoutal i fakt, že si radní Prahy 1 na jednom z posledních zasedání schválili snížení počtu úředníků, a to i přesto, že je tajemník žádal o naprostý opak, tedy jejich navýšení z důvodu, že úřad údajně nezvládá novou agendu. Podle Bodečka se radní rozhodli počty zaměstnanců seškrtat proto, aby mohli být úředníci loajální stávajícímu vedení propuštěni pro nadbytečnost a dostali odstupné.

To však starosta Lomecký odmítá s tím, že se radní jen snažili dát do souladu počet zaměstnanců s výší navrženého rozpočtu na mzdy úředníků pro rok 2019. "Spekulace pana Bodečka o tom, že tak rada rozhodla z důvodů vyplacení odstupného, je opět další z jeho výmyslů," říká starosta. 

Podle Lomeckého jde o účelový politický boj, kterým pokračuje nevraživost, která mezi vedením radnice a pirátským zastupitelem začala už před rokem. Radní Prahy 1 podle starosty pracují ve stejném režimu po celé čtyři roky a jejich nynější kroky nijak nevybočují. Ani počet žádostí, o kterých hlasují po volbách, se podle Lomeckého nijak nezvýšil.

Navíc mají radní podle starosty právo, aby dál vykonávali své funkce. "Zákon o hlavním městě Praze nerozlišuje oprávnění rady rozhodovat na počátku, uprostřed či na konci jejího zákonem stanoveného mandátu. Ten končí dnem zvolení nové rady, což na Praze 1 zatím nenastalo," říká Lomecký.

Z rady jsem stáhl velké investice, brání se starosta Prahy 8

Obdobná situace panuje i v Praze 8. I tam politici z nové koalice kritizují stávající radní, že se pletou do věcí, které už jim nepřísluší. Opětovně zvolené zastupitelce Vlaďce Vojtíškové (Osmička žije) se nelíbí, že radní na jednání operativně, tedy bez předchozího oznámení takzvaně "na stůl", zařadili několik desítek bodů a schválili je během půl hodiny.

Podobně jako v Praze 1 šlo o nejrůznější dodatky k nájemním smlouvám a dodatky ke smlouvám na nebytové prostory. "Rada by v tuto chvíli nic takového, co nesnese odkladu, schvalovat neměla," myslí si Vojtíšková a vyzvala minulý týden končící radní, aby už podobná usnesení nepřijímali. 

Ani v Praze 8 však s kritikou stávající vedení nesouhlasí. Ve většině případů se na posledních zasedáních rady podle starosty Romana Petruse (ČSSD) řešily běžné převody nájemních smluv, často sociálních bytů, ve kterých zemřel stávající nájemník, či dodatky ke smlouvám o pronájmu nebytových prostor, kde se změnil nájemce, který vzešel ze soutěže už před několika měsíci.

"Naopak si dáváme pozor, abychom žádné zásadní body, které by měnily strategii městské části, na radu nedávali. Sám jsem před volbami vysoutěžil revitalizaci Ládví za obrovské peníze, mohl jsem to dát schválit, ale naopak jsem tu soutěž pozastavil a předám ji novému radnímu pro územní rozvoj k posouzení," dodává Petrus.

Magistrát na poslední chvíli prodloužil smlouvu na reklamu

A nejde jen o městské části, stejná obvinění se nevyhýbají ani magistrátu. Tamní radní na konci října například prodloužili nájem reklamních ploch společnosti Bigboard bez výběrového řízení. Přestože proběhlo podle magistrátu vše podle zákona, i sama primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která se zasedání rady nezúčastnila, uvedla, že být tam, požadovala by stažení tisku a jeho projednání novou radou. Tisk radě předložil její stranický kolega, radní pro majetek Karel Grabein Procházka.

Bigboard nicméně upozorňuje na to, že smlouvu, kterou nyní radní prodloužili, společnost ve výběrovém řízení získala, když nabídla nejvyšší cenu. "Průměrné nájemné osmnáct tisíc korun Kč za každý metr čtvereční pronajatého pozemku ročně nikdo jiný než provozovatelé venkovní reklamy neplatí a z nich platí nejvíce často BigBoard, protože vyhrával v oněch soutěžích.," říká Pavlína Stránská, mluvčí Bigboardu.

Neplatí tak podle ní, že by tyto smlouvy nebyly pro město výhodné. "Proto by také vůbec nedávalo smysl děním na magistrátu jakkoliv manipulovat, aby bylo dosaženo jejich uzavření," dodává Stránská.   

Rozhodnutí přilákalo pozornost i proto, že Praha má se smlouvami na reklamní prostory dlouhodobě problémy. Například bývalého magistrátního úředníka Iva Matese, který se podílel na přípravě podnětů pro rozhodnutí o pronájmu reklamních ploch, prošetřuje policie proto, že několik let využíval vůz Volvo patřící firmám právě kolem skupiny Bigboard.

Proti postupu radních se ohradil pro server Novinky.cz i premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého by končící rada neměla uzavírat nové smlouvy.

Ministerstvo radí končícím radním, aby dělali jen to nejnutnější 

Že by se končící radní neměli pouštět do žádných důležitých rozhodnutí, si ostatně nemyslí jen premiér a noví zastupitelé, kteří k tomu mají pochopitelné důvody. Na podobné situace pamatuje i ministerstvo vnitra.

To ve svých doporučeních uvádí: "Přestože jsou dosavadní starosta i rada obce nadáni všemi pravomocemi jako v době před konáním voleb, je vhodné, aby své aktivity soustředili pouze na činnosti nezbytné a na rozhodnutí, jež nesnesou odkladu, tak aby závažnější rozhodnutí již činily nově zvolené obecní orgány."

A podobně vidí situaci i pověřená ředitelka pražského magistrátu Zdena Javornická, která už dokonce oslovila starostu Prahy 1 Lomeckého, aby se rada v případech, na které upozornil Bodeček, zdržela dalšího rozhodování, a vyžádala si od něj veškerou dokumentaci k jednotlivým rozhodnutím.

"V dopisu jsem rovněž vyzvala starostu MČ Praha 1 k odložení veškerých právních jednání navazujících na podnětem dotčená rozhodnutí (podnět zastupitele Bodečka, pozn. redakce), aby nedošlo ke zmaření účelu dozoru a případně se předešlo vzniku škody, pokud bude podnět shledán oprávněným," uvedla pro Aktuálně.cz Javornická.

Novým radním, kteří čekají, až je nové zastupitelstvo potvrdí ve funkcích, nicméně nezbývá mnoho jiného, než čekat a později se pokusit jednotlivá rozhodnutí stávajících politiků zvrátit. V některých případech to ale může být poměrně obtížné. 

 

Právě se děje

Další zprávy