Končí přesuny milionů z jedné státní kapsy do druhé. Lesy ČR kvůli tomu přijdou ročně o 72,5 milionu

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
24. 2. 2016 15:03
Státní podniky přestanou dostávat náhradu za to, že hospodaří v přírodně cenných oblastech za ztížených podmínek. Nejvíce na tom budou tratit Lesy ČR. Novelu ve středu schválila vláda, a pokud projde hladce Sněmovnou, změny začnou platit od příštího roku.
Lesy ČR přijdou o náhrady újmy za ztížené hospodaření. Na snímku generální ředitel státních Lesů ČR Daniel Szorád.
Lesy ČR přijdou o náhrady újmy za ztížené hospodaření. Na snímku generální ředitel státních Lesů ČR Daniel Szorád. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli jedné větě v zákoně přijdou Lesy České republiky o zhruba 72,5 milionu, které ročně v průměru získávají od státu. Státním úředníkům ale ubude papírování a ušetří až 5 milionů korun. Stručnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny schválila ve středu vláda. Ve zkratce to znamená, že státní podniky už nebudou dostávat od státu peněžní náhradu za to, že jim kvůli hospodaření na přírodně cenném území vzniká škoda.

Má se tak vyrovnat rozdílná startovací pozice, kterou mají stát a soukromníci hospodařící v lesích, na polích nebo rybnících v chráněných územích - kompenzace už budou dostávat jen soukromníci. Má se tak také zrušit zbytečný přesun peněz z jedné státní kapsy do druhé.

„Považuji za absurdní, aby stát platil státu za to, že na svých pozemcích chrání přírodu. Pro ilustraci – za to, že se Lesy ČR nechovají k národní přírodní rezervaci Boubínský prales jako k běžnému hospodářskému lesu, dostávají od státu ročně dva miliony korun. Milionové újmy se vyplácejí také třeba na Křivoklátsku,“ říká František Pelc, šéf Agentury ochrany přírody a krajiny, která podnikům újmy z rozpočtu vyplácí.

Majitel pozemku obvykle vyčíslí škodu, která mu vznikla například tím, že kvůli poloze v chráněné krajinné oblasti nemohl pokácet stromy. A úředníci pak vyhodnotí, jestli částku schválit a přesunout. Nejvíce žádostí ale obvykle chodí právě od Lesů České republiky, které jsou státním podnikem zřizovaným ministerstvem zemědělství. Ostatním vlastníkům vyplácí agentura ročně v součtu kolem 13 až 15 milionů.

Pokud zákon hladce projde Sněmovnou, agentuře od příštího roku ubude papírování a obcházení soudů – v minulosti se Lesy ČR s agenturou, která spadá pod ministerstvo životního prostředí, soudily kvůli náhradám újmy už víc než stokrát.

„Svůj čas by zaměstnanci namísto toho mohli věnovat tomu, aby pečovali o naši přírodu,“ říká Pelc. Podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Františka Many ušetří agentura ročně skoro čtyři miliony korun, Lesy na administrativě ušetří necelý milion.

Lesy České republiky ale konec vyplácení náhrad přijímají s nelibostí. „Došlo by tak, mimo jiné, k výraznému znevýhodnění státních subjektů hospodařících na uvedeném území – a to z hlediska současného, ale i budoucího uplatňování náhrad. Ve srovnání s národními parky, kde je újma kompenzována dotacemi, Lesy České republiky naprostou většinu opatření již nyní financují z vlastních prostředků,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí státního podniku, který je zajedno s ministerstvem zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Podle náměstka Many z ministerstva životního prostředí jsou ale nyní znevýhodnění soukromníci a novelou se nepoměr vyrovná: „Státní podniky jsou zvýhodněny už na samém počátku, protože stát jim dá majetek zadarmo. Pokud by ještě požádaly o kompenzaci újmy, je to dvojí zvýhodnění.“

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy