Končí náměstek pro vyšetřování, jehož lidé prověřovali druhou větev Čapího hnízda

Jan Horák Jan Horák
30. 6. 2022 16:53
Pražská policie zažije výraznou personální změnu. Podle zjištění Aktuálně.cz odchází ze služby náměstek ředitele Jan Koníř, který má na starosti kriminálku. Spadají pod něj všechny odbory zabývající se vyšetřováním trestných činů. Odpovídá i za kriminalisty rozkrývající reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, kteří navrhli případ odložit. Koníř zdůrazňuje, že od policie odchází z ryze osobních důvodů.
Čapí hnízdo prověřoval odbor hospodářské kriminality, který spadá pod náměstka Koníře.
Čapí hnízdo prověřoval odbor hospodářské kriminality, který spadá pod náměstka Koníře. | Foto: Denis Chripák

Jako by u pražské policie nebylo více horké křeslo. Za posledního tři a půl roku se mění jeho obsazení už potřetí. Náměstek ředitele pro kriminální policii a vyšetřování nese odpovědnost za hladké fungování sedmi odborů a jednoho oddělení. Hlavními z nich jsou ty, které se zabývají vyšetřováním vražd a jiných násilných deliktů, kyberkriminality nebo hospodářských trestných činů.

Plukovník Jan Koníř nastoupil do funkce náměstka v polovině roku 2020. Ve funkci byl u toho, když jeho podřízený, vyšetřovatel Pavel Nevtípil, loni navrhl obžalovat šéfa ANO Andreje Babiše z dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo. Stejně tak zažil, že jiný jeho podřízený, kriminalista Pavel Mikšovský, minulý týden odložil podezření z daňového podvodu při zadání reklamy na Babišově farmě.

Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, plukovník Koníř se minulý měsíc rozhodl podat žádost o odchod do civilu. Uniformu odloží poslední červencový den. "Žádost o propuštění ze služebního poměru jsem řediteli Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy předložil po zralé úvaze," řekl Aktuálně.cz policista, který ve sboru sloužil 28 let.

"Skutečně jen moje soukromé rozhodnutí"

Plukovník Koníř přišel na ředitelství pražské policie coby šéf jednoho ze čtyř místních ředitelství hlavního města. Svůj odchod ze sboru vysvětluje tím, že po 28 letech ve službě se důvodů k takovému rozhodnutí nastřádalo hodně. Za tímto krokem podle jeho slov stojí ryze osobní důvody.

"Jde skutečně jen o moje soukromé rozhodnutí, které jsem poměrně dlouho a intenzivně zvažoval a nemá sebemenší souvislost s jakýmkoli případem, který by kdy pražská policie řešila," vysvětlil. V minulosti vedl také vyšetřovatele na druhém místním pražském ředitelství. Na jím uvolněné místo se vypíše nabídkové, případně poté výběrové řízení.

Náměstek pro kriminální policii a vyšetřování neřídí policisty rozkrývající zločiny osobně. Jeho přímými podřízenými jsou ředitelé odborů, jež má pod sebou. Na nich si pak coby šéf vynucuje, aby vyšetřovatelé objasňující vraždy, distribuci drog nebo podezření na hospodářské delikty, jako v případě reklamní větve Čapího hnízda, pracovali efektivně.

"Tímto případem se skutečně zabývali kriminalisté odboru hospodářské kriminality, tedy jedni z mnoha mých podřízených," podotkl plukovník Koníř. Rozhodnutí vyšetřovatele Mikšovského o odložení kauzy dostal na stůl dozorový státní zástupce z úřadu pražského městského žalobce, který ho musí do 24. července buď schválit, nebo vrátit k došetření.

Předchůdkyně vydržela rok a půl

Konířova předchůdkyně Radka Drexlerová vydržela ve funkci ještě kratší dobu. Náměstkyní pro kriminální policii a vyšetřování se stala v lednu 2019. Jak upozornila MF Dnes, už v květnu následujícího roku podala žádost o přeložení na Policejní prezidium ČR. Dodnes tam zastává pozici náměstkyně na Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Plukovník Jan Koníř (druhý zprava) sloužil u policie 28 let.
Plukovník Jan Koníř (druhý zprava) sloužil u policie 28 let. | Foto: Městská část Praha 2

Její odchod z pražského ředitelství však nebyl úplně dobrovolný. Vyvinul se z dlouhodobého napětí, jež panovalo mezi ní a klíčovými podřízenými. Spory vyvstávaly z jiného profesního a osobnostního nastavení zúčastněných stran. Za vedení Drexlerové odešel třeba dlouholetý šéf prvního oddělení vyšetřujícího vraždy Josef Mareš.

"Pracanti, kteří si to nezasloužili, byli přesunuti jinam. Podřízení žili v nejistotě, ptali se mě na různé věci, a já jim nebyl schopen odpovědět. Když mám v práci vztahy, kdy mi nadřízený naznačuje, že mi nevěří a že se vlastně beze mě obejde, nemůžu tam zůstat," řekl Mareš. Drexlerová řídila pražskou kriminálku po zkušeném policistovi Ivanu Smékalovi.

272 milionů korun na reklamu

Prověřování možného krácení daní na Čapím hnízdě započalo už za bývalého náměstka Smékala. Firmy z Babišova holdingu Agrofert poslaly farmě v letech 2010 až 2013 celkem 272 milionů korun na reklamu. Čapí hnízdo v té době vykazovalo minimální činnost. Částka tak podle kriminalistů mohla sloužit sesterským společnostem z holdingu pro nelegální snížení daňového základu.

Vedoucí vyšetřovatel Miškovský ale po čtyřech letech prověřování dospěl k závěru, že podezření se nepotvrdilo. Podle nashromážděných důkazů nedošlo k trestnému činu, není proto možné kohokoliv za cokoliv obvinit. Rozhodnutí Mikšovského není konečné. Ještě ho přezkoumá dozorový žalobce.

"Budou-li mít závěry policejního orgánu dostatečného podkladu v nashromážděných důkazech, usnesení o odložení věci akceptuje. Pokud státní zástupce shledá rozhodnutí za nedůvodné (předčasné či nemající dostatečné opory v důkazech), usnesení zruší a uloží odpovídající pokyn, kterým bude policejní orgán v dalším postupu vázán," uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy