Koncert pro přírodu je ekologický. Kelímky se rozloží

Pavel Baroch
2. 9. 2009 16:50
Lenka Dusilová a Dan Bárta zahrají na Šumavě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Třeboň - Ministerstvo životního prostředí pořádá první koncert pro českou přírodu. V areálu zámku v Třeboni zahrají a zazpívají ve středu od sedmi večer Lenka Dusilová a Dan Bárta.

Třeboň vybrali organizátoři úmyslně. V její blízkosti leží největší národní park v zemi - Šumava. Třeboň je i branou do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a nedaleko leží i chráněná oblast Novohradské hory.

"Chceme, aby si lidé přírodních památek začali vážit stejně jako památek kulturních či historických a aby sami cítili potřebu jedinečnost přírody chránit," řekl ministr Ladislav Miko, podle něhož právě umělci, jako je Dan Bárta či Lenka Dusilová, dokáží oslovit především mladé lidi.

Kromě "zeleného" poselství se organizátoři snažili, aby byl koncert nejekologičtější českou hudební produkcí v historii. "Nevíme o tom, že by to někdo jiný udělal tak komplexně jako my," řekla Aktuálně.cz Barbora Pečová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Foto: Aktuálně.cz

Kelímky se seberou, nebo rozloží

Ministerstvo vyzvalo lidi, aby na koncert do třeboňského zámku, který je zadarmo, dorazily vlakem nebo autobusem a na svých stránkách zveřejnilo odkaz na jízdní řád.

V celém areálu budou nádoby na tříděný odpad. Kelímky, talíře i příbory se mohou použít víckrát, takže budou na zálohu 1 koruny.

I odhozené nádobí ovšem firma sebere a postará se o něj. Plastové kelímky či tácky jsou navíc z rozložitelného materiálu, takže v přírodě za dva měsíce "zmizí", aniž by způsobily jakoukoli ekologickou zátěž.

Součástí koncertu je i dražba předmětů, které věnují Lenka Dusilová a Dan Bárta. Výtěžek pak bude prostřednictvím Nadace Partnertsví věnován na výsadbu nových stromů.

Foto: Aktuálně.cz

Koncerty mají pokračovat

Ministerstvo životního prostředí by chtělo v koncertech pro přírodu pokračovat i v následujících letech, příští rok by se mohl konat v blízkosti Národního parku České Švýcarsko, které bude slavit desetileté výročí.

Ministerstvo by zároveň chtělo v "ozeleňování" svých koncertů pokračovat, chtělo by se například zaměřit na energetické úspory při hudební produkci.

"Uvidíme, jak se nám podaří sehnat sponzory," řekla Aktuálně.cz Barbora Pečová z ministerstva životního prostředí. Letošní koncert vyšel ministerstvo a šumavský park na desítky tisíc korun. Velkou část nákladů pokryli sponzoři, Dusilová a Bárta se navíc vzdali honoráře.

 

Právě se děje

Další zprávy