reklama
 
 

Komunistu Dolejše zbili. Kvůli politice?

26. 4. 2006
Praha - Poslance KSČM napadli čtyři neznámí muži, při útoku na něj křičeli: "Ty komunistická svině". Incident je už druhým útokem na politika během pár dní.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz byl Jiří Dolejš napaden v pondělí večer v pražských Dejvicích, kde bydlí. Čtveřice útočníků ho několik minut sledovala a poté jej v jedné z ulic napadla. Místopředsedu komunistů zkopali a bili jej do obličeje.

Kauzou už se vedle policie zabývá i ministr vnitra František Bublan. "Vypadá to na politický motiv, panu poslanci nic neukradli. Vulgárně mu nadávali kvůli komunistickému přesvědčení."

Místopředseda komunistů Dolejš má pohmožděný obličej a naražená žebra. Jeho zranění podle dostupných informací nejsou příliš vážná. Poslanci však dělá starosti oko, které je stále nateklé a lékaři neví, zda bylo poškozeno. 

Samotné útočníky Dolejš podle ministra Bublana neznal. "Policie po nich pátrá, ale vyšetřování se zahájilo se zpožděním. Pan poslanec šel po napadení nejprve domů, pak to teprve nahlásil policii. Tím se samozřejmě šance na dopadení pachatelů snižuje," uvedl Bublan.

Jiří Dolejš se ve středu po obědě dostavil do sněmovny, útok veřejně označil za politiciký. "Bylo to cílené," prohlásil poslanec.

Zatím poslední podobný atak na parlamentního politika se odehrál před devíti lety, kdy tehdejšího poslance ČSSD Pavla Dostála přepadli neznámí muži a pořezali jej žiletkou v obličeji. Pachatele policie nikdy nevypátrala.

O víkendu zbili zastupitele

Policie ale dnes čerstvě vyšetřuje další případ napadení politika. V sobotu v noci se stal obětí brutálního útoku opoziční zastupitel Jablonce nad Nisou Jindřich Berounský. Asi ve tři ráno ho napadli tři muži a žena, kteří do něj bušili pěstmi a pak také  kopali, i když už byl na zemi. Poté upadl do bezvědomí.

Berounský je místopředseda Strany pro otevřenou společnost, jejíž členové figurují na kandidátkách Strany zelených pro volby do sněmovny. Sám Berounský je lídrem strany pro podzimní komunální volby.

Politika neokradli, tržné rány v obličeji mu ale museli lékaři sešít.

Berounský nevylučuje, že se mohl stát obětí útoku s politickým podtextem. Je dlouhodobým kritikem špiček jablonecké radnice především z řad ODS.

"Jsem tím šokována, myslela jsem si, že je Jablonec bezpečné město, kde se něco takového nemůže stát," uvedla pro MF Dnes senátorka Soňa Paukrtová, která také nevylučuje, že za napadením je politika.

"Patří k velmi aktivním opozičním zastupitelům, v poslední době se zajímal o některá výběrová řízení, která jsou velmi podivně před volbami urychlována," dodala senátorka. "V kampani na senátorku jsem zažila vypuštěné pneumatiky nebo ukradené auto, tohle je ale silná káva," dodala.

autor: Petr Holub, Sabina Slonková | 26. 4. 2006

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama