Europoslanec Maštálka prodělal operaci aorty. Při návštěvě mě už úkoloval, říká kolegyně Konečná

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 20. 9. 2016 13:16
Komunista Jiří Maštálka měl v minulém týdnu zdravotní komplikace a ze sněmovny ho odvezla záchranka. Po převozu do nemocnice prodělal operaci aorty, podle stranických kolegů se mu už ale daří lépe, je při vědomí a komunikuje. Europoslankyně Kateřina Konečná dokonce řekla, že jí při návštěvě dával úkoly.
Jiří Maštálka.
Jiří Maštálka. | Foto: Web Jiřího Maštálky

PrahaKomunistickému europoslanci Jiřímu Maštálkovi se po zdravotních komplikacích z minulého týdne daří lépe. Prodělal operaci aorty, je již při vědomí a komunikuje, řekla Aktuálně.cz Helena Grofová z mediálního úseku KSČM.

Nepotvrdila se tak původní informace médií, že politik prodělal mozkovou příhodu. I podle stranických kolegů se Maštálkův zdravotní stav zlepšil, a dokonce již začal svým spolupracovníkům dávat úkoly.

"Je po operaci a daří se mu dobře," sdělila Aktuálně.cz europoslankyně Kateřina Konečná, která ho byla v nemocnici navštívit. "Dokonce už mě úkoloval a říkal, co zařídit a kde ho omluvit," dodala se smíchem.

Že se europoslancův stav zlepšil, potvrdil i šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Je mu lépe a komunikuje," sdělil stroze. Europoslanec, který je sám původním povoláním kardiolog, podle informací Aktuálně.cz leží v jedné z pražských nemocnic.

Na zprávy o své zdravotním stavu zareagoval i Maštálka a rozeslal zprávu, kde ujišťuje, že jeho zdravotní stav se lepší. "Vzhledem k objevujícím se spekulacím o mém zdravotním stavu, bych rád ujistil kolegy i veřejnost, že jsem se v pátek podrobil akutní operaci ve Všeobecné fakultní nemocnici, která proběhla úspěšně a každým dnem se můj zdravotní stav zlepšuje," napsal.

Jiřímu Maštálkovi museli jeho kolegové minulý pátek ráno zavolat kvůli zdravotním problémům sněmovního lékaře, který následně zavolal záchranku. Ta europoslance odvezla do nemocnice.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy