Komunisté změní tváře. Ve vedení skončí Filip, ze sněmovny odejde Grebeníček

ČTK ČTK
6. 9. 2021 13:00
Bez ohledu na výsledek říjnových voleb čeká KSČM změna, po šestnácti letech skončí v jejím vedení předseda Vojtěch Filip. Mandát poslance nebude obhajovat jeho předchůdce Miroslav Grebeníček, na kandidátku se nedostal předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. V rozhovoru pro Blesk.cz Filip uvedl, že se pevně rozhodl, že skončí v listopadu. Nedávno čelil kritice části strany a pokusu o odvolání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Záměr nekandidovat na mimořádném sjezdu strany potvrdil Vojtěch Filip spolustraníkům na pátečním zasedání výkonného výboru. Řekl to první místopředseda komunistů Petr Šimůnek. Filip pro server Blesk.cz uvedl, že svůj konec na postu šéfa strany slíbil rodině.

Komunisty chce Filip dovést k volbám, neměli by podle něj klesnout pod výsledek z roku 2017. Tehdy KSČM získala 7,76 procenta, se ziskem patnáct mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Nyní volební modely komunistům přisuzují zhruba pět procent, tedy hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Filip jde do hlasování v Jihočeském kraji z druhého místa.

O nominacích na funkci předsedy strany nyní jednají okresní konference. "Nejvážnější kandidátkou na předsedkyni je zřejmě europoslankyně Kateřina Konečná, samozřejmě, že kandidátů bude víc. Právě probíhají okresní konference, které mají možnost posoudit další kandidáty," uvedl Šimůnek. Odhadl, že jich může být i deset.

Jednodenní sjezd se koná 23. října a má na programu pouze volbu vedení, uskuteční se v pražském Top Hotelu. Řádný sjezd se měl sejít v listopadu, komunisté nyní posuzují jeho odklad na polovinu května příštího roku. Rozhodovat o tom bude širší vedení 18. září.

O odchodu Filipa, který vede stranu od 1. října 2005, z čela KSČM rozhodoval na žádost třetiny okresů v polovině dubna v Nymburku ústřední výbor. Pro jeho odvolání sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM. Na funkci místopředsedkyně tehdy rezignovala Konečná.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů. Pro Filipovo odvolání hlasovalo 46 delegátů. Filip tehdy označil svůj mandát za dostatečně silný. Dodal, že svou funkci dá k dispozici na sjezdu po volbách.

Filip hájil po volbách 2017 spolupráci s vládním hnutím ANO. Toleranční dohodu, kterou podporovali menšinový kabinet, vypověděli komunisté počátkem letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy