Komunisté získali i někdejší voliče ČSSD a nevoliče

Domácí Domácí
18. 10. 2012 9:54
3 % od exvoličů ČSSD, 3 % od lidí, co minule nevolili, vypočítalo sdružení KohoVolit.eu
Foto: Jan Langer

Praha - Komunistické straně se v letošních krajských volbách podařilo uspět zejména proto, že přitáhla početnou skupinu voličů hlasujících v minulosti pro ČSSD. Vyplývá to ze statistické analýzy sdružení KohoVolit.eu.

Komunistům se také podařilo přilákat nemalé procento voličů, kteří v minulosti v době voleb zůstávali doma.

Z analýzy vyplývá, že se komunistům podařilo přitáhnout až 3 % voličů sociálních demokratů. Další 3 % hlasů pak dostali komunisté od lidí, kteří před dvěma lety u voleb nebyli. Od stálých voličů pak strana dostala 14 %.

Úspěch komunistické strany lze vidět i v tom, že zejména příznivci ODS a TOP 09 do volebních místností nedorazili, a strany tak výrazně tratily.

Odkud přišli voliči v krajských volbách 2012?
Odkud přišli voliči v krajských volbách 2012? | Foto: KohoVolit.eu

"Obě strany kromě toho podpořili prakticky jen jejich skalní voliči, tedy lidé, kteří jim odevzdali hlas už ve sněmovních volbách v roce 2010. ODS ani TOP 09 se tedy nepodařilo oslovit nové voliče. I to je příčinou jejich propadu," uvedl analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

Sdružení zvolilo pro analýzu metodu zvanou ekologická inference. Ta využívá varianci počtu hlasů pro jednotlivé politické strany v obcích České republiky a na základě této informace určuje nejpravděpodobnější strukturu voličských přesunů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy