Záleží na tom, zda ODS přijme nabídku ANO. Jednání o koalici jsme vyloučili, říká Filip

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 10. 2017 12:47
Podle předsedy Vojtěcha Filipa komunisté odmítli koaliční spolupráci s hnutím ANO. Předseda KSČM to řekl vítězi voleb Andreji Babišovi z ANO na nedělní schůzce v Průhonicích. "Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl Filip.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Economia

Průhonice - Komunisté jsou první stranou, se kterou se v neděli vítěz voleb lídr ANO Andrej Babiš sešel. Předseda KSČM Vojtěch Filip jel za šéfem hnutí do průhonické Sokolovny, aby jednali o možné koalici, uspořádání sněmovny a obstrukcích, které mohou sestavení nové vlády zablokovat.

"Bylo to úvodní jednání, na kterém si každý klub představil své priority. Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl po schůzce Filip s tím, že se s Babišem znovu uvidí až po schůzi klubu KSČM, která se koná v úterý.

Předseda komunistů varoval hnutí ANO před tím, že v následujících týdnech a měsících může dojít k zablokování jednání sněmovny. Obstrukce, které by mohly protáhnout první jednání poslanců třeba i na několik týdnů, mohou zabránit sestavení vlády.

"Na schůzce jsem na to upozorňoval. Byla to jedna z otázek, protože si pamatuju situaci z roku 2006, ke které jsem to přirovnal," uvedl Filip. V roce 2006 sněmovna nebyla usnášeníschopná, protože se strany po volbách nedokázaly dohodnout na tom, kdo se stane jejím předsedou. Bez něj totiž poslanci nemohou o ničem rozhodovat.

Filip v neděli nechtěl odpovědět na otázku, zda se komunisté do obstrukcí zapojí. Hovořil však o zodpovědnosti stran a nově zvolených poslanců. "Záleží na tom, jestli chtějí zvolení poslanci přivést Českou republiku do rozpočtového provizoria, nebo budou respektovat názor občanů, který vyjádřili ve volbách, a budou se snažit najít cestu k odblokování případných komplikací," vysvětloval Filip. Je tak možné, že se komunisté nepokusí volbu nového předsedy sněmovny blokovat. 

O tom, jaké funkce ve sněmovně by komunisté mohli obsadit, se Filip podle svých slov s Babišem nebavil.

Podle šéfa komunistů má ANO společně s ODS 103 poslanců, což by jim společně zajistilo vládní většinu. "Takže záleží na tom, zda ODS nabídku ANO přijme," poznamenal Filip. Skutečnost, že občanští demokraté spolupráci s Babišovým hnutím striktně odmítají, se podle něm může změnit. "Vyjádření je jedna věc, jednání je věc druhá," dodal. 

Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy