Komunisté se obávají úbytku členů, za tři roky jich strana ztratila na deset tisíc

ČTK ČTK
14. 5. 2016 15:08
Počet členů KSČM klesl v loňském roce na 42 994. Ročně strana přichází v posledních letech o více než 3000 členů. Komunisté jsou přesto v Česku stále stranou s nejsilnější členskou základnou. Druhou nejpočetnější základnu mají taktéž tradiční lidovci - v roce 2014 jich bylo 27 878.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Počet členů Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) klesl v loňském roce na 42 994. Podle dokumentů, které dostali účastníci víkendového sjezdu KSČM v Praze, tak od roku 2012 ubylo zhruba 10 000 majitelů stranického průkazu. Ročně strana přichází v posledních letech o víc než 3000 členů.

"Nebudou-li přijata účinná opatření, poklesne stranická základna během dalších pěti let na cca 20 až 25 tisíc členů," uvádí dokument. Stav členské základny označuje za "neuspokojivý", východisko vidí v širším získávání mladých.

V roce 2008 platilo stranické příspěvky k 72 000 členů KSČM. Komunisté jsou přesto v Česku stále stranou s nejsilnější členskou základnou. Druhou nejpočetnější základnu mají taktéž tradiční lidovci - v roce 2014 jich bylo 27 878.

Přijímání nových členů popisují autoři dokumentu jako složité. "U některých příchozích přetrvávají obavy ze ztráty zaměstnání, nechuť angažovat se v politických stranách a přiznat si musíme i problémy v soužití mladých se staršími členy strany," konstatovali.

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes delegátům sjezdu řekl, že do strany přicházejí mladí lidé. Podle jeho názoru by měli být voleni do funkcí na všech úrovních. Strana podle něj nevymírá, jak tvrdí odpůrci komunistů. Jako příčiny poklesu členské základny nicméně autoři dokumentu postupně jmenují: přirozený úbytek, nezájem zapojit se do činnosti strany, nedaří se přivést ani rodinné příslušníky současných straníků. Výčet obsahuje také nedostatečnou informovanost prostřednictvím propagačních materiálů s přesvědčivými fakty a argumenty.

Nové členy chce KSČM hledat v levicově zaměřených spolcích a sdruženích. Soustředit se chce na podporu zájmů mladých - sportu, životního prostředí, pracovních příležitostí. Výrazněji využívat navrhují autoři dokumentu rodinné zázemí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy