Komunisté sahají po moci. Na křeslu hejtmana netrvají

Radek Nohl Radek Nohl, Tereza Šídlová
14. 10. 2012 10:42
KSČM vyhrála krajské volby v Ústeckém a Karlovarském kraji
Filip s Dolejšem se radují z vítězství v krajských volbách
Filip s Dolejšem se radují z vítězství v krajských volbách | Foto: Jan Langer

Praha/Ústí nad Labem - Komunisti sahají po nejvyšším mocenském postu, jaký kdy mohli v historii České republiky získat. S přehledem rudá strana krajské volby vyhrála v Ústeckém kraji, o dvě desetiny procenta pak i na Karlovarsku.

Přesto se komunisti ani teď do klíčové funkce hejtmana nehrnou. Pokusíme se o to, trvat na vůdčím postu ale nebudeme, zní z pražského sídla KSČM v ulici Politických vězňů i z krajů.

Není to poprvé, co KSČM dostala nejvíc hlasů v severočeském regionu, na procenta tam vyhrála totiž už v roce 2000. Letos, o dvanáct let později, ale komunistický krajský lídr Oldřich Bubeníček zvítězil o více než devět procent před druhou ČSSD.

"Vítězná strana by měla mít nárok na post hejtmana. A když je takový výsledek, tak budeme při povolebních vyjednáváních o tento post usilovat," řekl Aktuálně.cz Bubeníček v sobotu.

Jak ale komunista dodal, otázka klíčové funkce je prý předčasná: "Podle současného výsledku ta šance určitá je, ale nerad bych zatím předbíhal." 

Otázka vyjednávání

V pražské centrále strany vládl během soboty vlažný optimismus. Záchvěvy euforie neskrýval hlavně místopředseda strany Jiří Dolejš, který jako první komunistický senátní kandidát "dobyl" - zatím jen v prvním kole volby - Prahu.

Šéf strany Vojtěch Filip i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik očekávali podle svých slov spíš menší zisky hlasů, než které jim přisuzovaly předvolební průzkumy.

Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: Jan Langer

Když se objevily první náznaky možného vítězství v některých krajích, oba klíčoví muži strany říkali, že v případě vítězství se mají krajští lídři pokusit o zisk hejtmanského křesla.

Post prvního komunistického hejtmana, a tedy i první jasně rozpoznatelná funkce s veškerou politickou odpovědností pro KSČM, ale nebude podmínkou vyjednávání.

"Myslím, že je to otázka vyjednávacího týmu. V tomto ohledu si myslím, že je poctivé, když vítěz voleb za prvé svolá jednání a za druhé předloží první podmínky k jednání, ve kterých je třeba akceptovat i případné požadavky těch dalších politických stran, které budou ochotny řídit kraj," uvedl v sobotu v podvečer předseda strany Filip.

Jeho doporučení však je o vedoucí post na hejtmanství usilovat.

Remíza ve Varech

Ještě méně důrazně prosazuje historické zvednutí moci současná „hvězda" komunistů, zatím poslanec a místopředseda Dolejš.

"Nechci předjímat, je to věc jednotlivých vyjednávacích týmů podle výsledků. Ale nemyslím si, že by to měla být prioritní záležitost," uvedl muž, který se za týden pokusí získat první pražské senátorské křeslo pro KSČM.

Pokud se komunista Bubeníček z Ústeckého kraje domluví s ČSSD, mohou spolu tyto levicové strany  v kraji pohodlně vládnout.

Foto: Ludvík Hradilek

Oranžovo-rudou koalici má levice natrénovanou už z právě vypršelého volebního období. ČSSD s KSČM vládly napřímo v Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

Ve druhém zmiňovaném regionu komunisti dokonce ČSSD, která tam ztratila téměř devět procent, v letošních volbách předběhli. Nicméně jen o dvě desetiny procent hlasu, jde tedy spíš o remízu.

Tam se tak může o post hejtmana ucházet současný náměstek krajského úřadu Jaroslav Borka. Ten však pro vůdčí post nehoří.

"Samozřejmě bych mohl říct, že mám radost, ale funkce hejtmana je velmi zodpovědná záležitost. Na této věci se musí shodnout i koaliční partner. Tady říkám na rovinu a už jsme na tom shodli všichni, že tohle není naše priorita zásadní, která by nám bránila nejednat s někým jiným," řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy