Platforma Restart poškozuje KSČM, shodl se výkonný výbor strany, který řešil volby

ČTK frk ČTK, frk
Aktualizováno 19. 10. 2018 17:12
Předseda strany Vojtěch Filip půl roku od volebního sjezdu odstupovat nehodlá. Cítí podporu z regionů.
Šéf komunistů Vojtěch Filip neplánuje sám přijmout odpovědnost za neúspěšné volby. Komunisté nyní chtějí změnit volební systém do Senátu. | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Výkonný výbor KSČM v pátek diskutoval v pražském sídle strany o příčinách neúspěchu v nedávných komunálních a senátních volbách. V sobotu se mimořádně sejde také širší vedení - ústřední výbor.

Předseda strany Vojtěch Filip čelí kritice i několika výzvám k rezignaci, sám ale půl roku od volebního sjezdu odstupovat nehodlá. Poslanec a bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš před pátečním jednáním novinářům řekl, že KSČM potřebuje modernizaci a omlazení, které ale nelze provést zbrkle. Zatím nevidí osobnost, která by vedení strany mohla převzít. "Kdo by nás vyvedl z temnot a slunce začalo svítit," poznamenal minulý týden s nadsázkou Dolejš pro Aktuálně.cz.

Na otázku, zda požádá kolegy z širšího vedení strany o důvěru, Filip v pátek odpověděl odmítavě. "Nic takového nepřipadá zítra k úvahu. Může mě k tomu vyzvat každý člen, ale nepředpokládám, že to bude mít úspěch," uvedl předseda po skončení debaty se špičkami strany. Právě jeho nejbližší kolegové se za Filipa v pátek postavili. "Výkonný výbor něco takového neprojednával. Naopak to bylo odmítnuto jednotlivými členy výboru. My máme kolektivní orgán a nejsme strana vůdcovského typu," dodal předseda KSČM.

Díl odpovědnosti za volební debakl si ale Filip připouští. Byť za slabé výsledky podle vedení strany mohou i další. "Závěr výkonného výboru je takový, že na každém stupni má svou odpovědnost konkrétní funkcionář, včetně mě a místopředsedů. My se té odpovědnosti nijak nezříkáme," poznamenal šéf komunistů.

Volební výsledky označil Filip už dříve za zklamání, výzvu k odstoupení ale považuje za irelevantní. I přes ztráty 1200 zastupitelů podle něj komunisté dopadli lépe než řada stran včetně pirátů či TOP 09. Navíc cítí podporu z regionů.

KSČM v obecních volbách ztratila mandáty napříč republikou. Poprvé od revoluce například přišla o zastupitele v hlavním městě. Komunisté už také nemají zástupce v horní komoře parlamentu, letos ztratili svůj jediný senátorský mandát.

Platforma Restart chce mimořádný sjezd

Nejsilnějším Filipovým kritikem je Josef Skála, který proti němu v dubnu kandidoval na předsedu, po neúspěchu ale na jiné funkce ve vedení nekandidoval a není ani členem ústředního výboru KSČM. Právě jeho příznivci se v sobotu chtějí postavit před sídlo strany v ulici Politických vězňů - demonstrativně chtějí přesvědčovat své kolegy, aby svolali mimořádný sjezd, kde by mohl být Filip ze své funkce odvolaný.

"Před vchodem bude výběr lidí z jednotlivých regionů - v řádu několika desítek. Budeme oslovovat příchozí tohoto mimořádného pléna. Budeme jim vysvětlovat, že nejsme rebelové ani klika Josefa Skály (bývalý místopředseda KSČM)," uvedl před několika dny člen strany z České Třebové Roman Roun. Roun a jeho příznivci se sdružili kolem platformy Restart a skupiny "marxistických intelektuálů". Podle Rouna jsou těchto kritiků Filipa ve straně stovky.

"Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a KSČM poškozuje," prohlásil Filip po pátečním jednání s kolegy s tím, že na tomto prohlášení se s místopředsedy shodl.

Vedení KSČM doporučilo poslancům podpořit rozpočet

Kromě voleb řešili komunisté i státní rozpočet na příští rok. Menšinové vládě ANO a ČSSD patrně zajistí většinu hlasů ve sněmovně pro schválení jeho základních parametrů. Poslancům vedení strany doporučilo návrh v prvním čtení podpořit, informoval na Twitteru poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit.

"Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM právě doporučil poslaneckému klubu podpořit vládní návrh státního rozpočtu v prvním čtení," napsal Dolejš. Předseda strany Vojtěch Filip už na konci září uvedl, že výkonnému výboru doporučí kladný postoj k návrhu rozpočtu.

Podle něj návrh plní podmínky KSČM pro podporu vlády, jako jsou zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů, vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství.

Jistě však poslanci komunistů budou hlasoval pro rozpočet jen v prvním čtení. Pak totiž předloží kabinetu Andreje Babiše (ANO) a ČSSD další požadavky na změny. Vzhledem k tomu, že vláda má důvěru jen díky podpoře KSČM, má strana velkou šanci na prosazení svých změn. "Budeme uplatňovat návrhy na další zlepšení struktury státního rozpočtu. Ještě uvažujeme o tom, jak posílit rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení, aby se rychleji začalo stavět, a tak se snižovala cena nájmů," upozornil Filip.

KSČM trvá na zrušení moratoria s těžaři

V té souvislosti se výkonný výbor usnesl, že trvá na zrušení moratoria, během kterého nemají těžařům růst poplatky za dobývání nerostných surovin, a navrhne zvýšení poplatků z vytěžených nerostů v připravované novele horního zákona.

"Z nerostných zásob nesmí bohatnout vyvolení. Pokud nás vláda v této věci nepodpoří, budeme to považovat za porušení programového prohlášení a jedné z našich programových priorit," stojí v usnesení. Ke konfliktu by však dojít nemělo, s tímto plánem totiž počítá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Těžaři jsou pochopitelně proti. Stát by podle nich porušil slib, který dal.

KSČM trvá také na tom, aby těžba lithia zůstala v rukou českého průmyslu. "Na prahu 'čtvrté průmyslové revoluce' je to unikátní šance, jak vrátit Českou republiku mezi průmyslově nejvyspělejší země a suverénní hráče na světovém trhu v zájmu všech deseti miliónů našich spoluobčanů," míní komunisté.

Lídryně pražských komunistů Marta Semelová:

Za svými výroky si stojím, ale jestli vás nezajímá současnost a budoucnost, tak tady nemusím být, říká kandidátka KSČM na primátorku Marta Semelová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy