Komunisté přišli o 40 milionů. Soud potvrdil trest

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
12. 10. 2011 12:30
Pokutu musí zaplatit za zrušený prodej svého sídla italské firmě

Praha - KSČM musí zaplatit 40 milionů korun italské firmě Poste Re za to, že jí nabídla prodej stranického sídla, pak si to ale rozmyslela.

V řeči čísel jde prakticky dvě třetiny ročního příspěvku na činnost, který strana na základě volebních výsledků inkasuje, ze státní kasy.

O vysoké sankci pro komunisty rozhodl pravomocně pražský městský soud. K němu se KSČM odvolala, ale soud jen potvrdil verdikt nižší instance z loňského října.

Představitelé KSČM se nejprve k rozsudku nechtěli vyjádřit. "To nechte, až to rozhodnou," řekl dopoledne předseda komunistů Vojtěch Filip.

Posléze tiskové oddělení strany vydalo prohlášení o dvou větách: "Vedení KSČM si nejprve prostuduje odůvodnění rozhodnutí soudu ve věci sporu firmy Poste Re a KSČM. Teprve poté KSČM zaujme stanovisko a rozhodne o přijetí dalších právních kroků."

40 milionů - díra do rozpočtu

Co znamená 40 milionů korun v účtech komunistů?

Podle výroční účetní zprávy za loňský rok měla strana celkové příjmy přes 210 milionů korun, výdaje 195 a půl milionu. Celkově tak měla přebytek 14,5 milionu korun.

Členské příspěvky vynesou 26 milionů, 65 milionů dává stát na činnost strany a na úhradu volebních nákladů dostala KSČM 59 milionů.

Na svůj roční provoz ale například spotřebovala 63 milionů, dalších 63 milionů vydá na mzdy svých pracovníků.

Pokuta sjednaná ve smlouvě

Komunisté firmě Poste Re prodej nabídli za 410 milionů korun sami v době, kdy chtěli přenést své sídlo do pražských Vysočan. S italskou firmou sjednali smlouvu o smlouvě budoucí, ze které vyplývala jak povinnost uzavřít smlouvu o prodeji, tak i smluvní pokuta.

Firma pak v roce 2005 zaplatila KSČM první zálohu ve výši 40 milionů korun. KSČM si pak ale prodej rozmyslela jako nevýhodný, protože podle odborníků má tato nemovitost v centru Prahy kousek od Václavského náměstí mnohem větší hodnotu, a tuto zálohu vrátila.

V KSČM poté padaly hlavy: ústřední výbor strany odvolal místopředsedu Václava Exnera, který byl pověřen přípravou a podpisem smluv, a spekulovalo se, že prodej byl i v pozadí odchodu Miroslava Grebeníčka z postu předsedy KSČM.

Současné sídlo KSČM v ulici Politických vězňů koupila KSČM až po listopadu od Českých drah, podle neoficiálních informací za 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej napadlo, komunisté ale vleklé soudní spory vyhráli.

 

Právě se děje

Další zprávy