KSČM pořádá klíčové jednání. Po šestnácti letech by mohl jako předseda skončit Filip

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
16. 4. 2021 17:51
Přestože už po skončení loňských krajských voleb volali mnozí členové KSČM po konci předsedy strany Vojtěcha Filipa a dalších členů vedení, nic se dodnes nezměnilo. Jestli dojde ke změně, se ukáže už v sobotu, kdy se schází v Nymburku téměř sto členů ÚV KSČM. Původně měli komunisté na programu jediný bod: volbu vedení. Jenže program bude nakonec bohatší a výměna Filipova nynějšího vedení nejistá.
Vojtěch Filip vládne komunistické straně šestnáct let. Ještě delší dobu sedí v Poslanecké sněmovně, s přestávkou čtyř let to je už jednatřicet roků.
Vojtěch Filip vládne komunistické straně šestnáct let. Ještě delší dobu sedí v Poslanecké sněmovně, s přestávkou čtyř let to je už jednatřicet roků. | Foto: Jakub Plíhal

"Pro každého je to určité zrcadlo jeho práce. I pro mě to je zrcadlo," prohlásil loni v říjnu po skončení krajských a senátních voleb předseda KSČM Vojtěch Filip a v jeho tváři bylo patrné hluboké zklamání z výsledku voleb. Strana dopadla katastrofálně, v mnoha krajích se vůbec nedostala do zastupitelstva a získala pouhých čtrnáct zastupitelských křesel. V senátních volbách neuspěla ani v jediném obvodu. 

Řada Vojtěchových kritiků proto okamžitě začala volat po tom, aby on a další členové vedení složili za tento výsledek účty a pokud možno i funkce. Nejlépe v listopadu 2020 na plánovaném sjezdu. "Dáme funkce k dispozici," přislíbil šéf strany. Jenže kvůli epidemii nemoci covidu-19 platil dlouho nouzový stav, takže ono skládání účtů má nastat až nyní v sobotu na zasedání ÚV KSČM. Jestli se tak stane, ukáže až samotný průběh zasedání.

O mnohém svědčí už chování předsedy Filipa, který jasně neřekl, jestli v čele strany skončí, přestože to dříve připouštěl. "Bude záležet na průběhu zasedání," prohlašuje nyní s tím, že na své funkci nelpí. To ale neznamená, že by chtěl sám rezignovat nebo že by prosazoval, aby na sobotním zasedání bylo voleno nové vedení. On sám nechce k nynější situaci víc říkat. 

Zdroj, který zná dobře prostředí komunistické strany, Aktuálně.cz v pátek řekl, že Filip a další budou chtít patrně odsunout rozhodování o vedení strany až na listopadový sjezd KSČM. "Přibývá různých hlasů a mailů, jejich autoři tvrdí, že v sobotu by volba být neměla. Přestože řada krajů dříve po volbě volala," řekl zdroj, který nechtěl být jmenovaný z obav před možnými problémy. Komunisté totiž své názory příliš neventilují, například sobotní zasedání je uzavřené a Filip i někteří další straníci ho nechtějí nijak podrobněji komentovat. 

Pohled na minulé měsíce ale skutečně potvrzuje, že šest krajů kvůli opakovaným volebním prohrám žádalo co nejrychlejší sjezd a převolení vedení. Výkonný výbor KSČM loni v prosinci dokonce přijal usnesení, že na prvním možném zasedání ÚV KSČM volby vedení proběhnou. Jenže toto zasedání se oddalovalo, nebylo ani v lednu, v únoru, ani v březnu, jak se původně očekávalo. Uskuteční se až nyní, ovšem na programu je více záležitostí, třeba debata, kdo vlastně bude na kandidátkách pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.

Filipovi už několikrát hrozil odchod z vedení, ale vždy situaci ustál. Řada členů už nebyla spokojena s výsledkem voleb do sněmovny v roce 2017 - KSČM tehdy dostala jen 7,8 procenta hlasů.

Jenže následně uzavřel Filip s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem dohodu o toleranci jeho vlády, KSČM získala některé důležité posty ve sněmovně a čas od času jí Babiš ustoupil při schvalování zákonů. Například Filip si drží pozici místopředsedy sněmovny, která mu umožňuje zastupovat v nepřítomnosti šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

S naší voličskou základnou to není tak zlé, míní Filip

Průzkumy veřejného mínění ale postupem času ukazovaly další propad komunistických preferencí až pod hranici pěti procent, takže Filip čelil další vlně vnitrostranické kritiky. Zareagoval vypovězením toleranční dohody vládě, ale zároveň ujišťoval, že to automaticky neznamená hlasování proti kabinetu. Dlouhodobě totiž tvrdí, že Babišova vláda je pro ně mnohem lepší varianta než kabinet, v něm by byla ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN či Piráti. "Nemáme v úmyslu půl roku před volbami destabilizovat již tak problematickou vnitropolitickou situaci," avizoval Filip.

Z jeho vyjádření je patrné, že se do žádné rezignace na místo předsedy nežene. Na rozdíl od loňského podzimu jsou jeho vyjádření sebevědomá a nic nesvědčí o tom, že by se považoval za přítěž na čele strany.  

"Těm, kteří nám vytrvale spílají a posílají stranu do horoucích pekel, na smetiště dějin a kdo ví kam ještě, bych rád připomenul, že i podle březnového volebního průzkumu jsme 31 let po listopadu více méně stabilně pátou nejsilnější politickou stranou v České republice," tvrdí.

Odmítá také slova některých politologů a odborníků na veřejné mínění, kteří se stárnutím členů KSČM a jejich voličů prorokují straně další volební ztráty. "Myslím, že to s naší voličskou základnou není až zase tolik zlé. V této zemi je pořád ještě dostatek rozumných občanů, kteří jasně vnímají, že jedině program KSČM je programem o lidech a pro lidi. A nezmění na tom nic ani permanentní dehonestace komunistické strany, počínaje vulgárními urážkami a konče nekorektním, účelovým viněním z událostí 50. let minulého století," prohlašuje šestašedesátiletý Filip, který má v KSČM stále hodně zastánců. 

Mezi těmi, kteří ho chtějí nahradit, vyčnívá nejvíce jméno čtyřicetileté  europoslankyně Kateřiny Konečné, která byla od roku 2002 členkou Poslanecké sněmovny. Konečná je od roku 2018 místopředsedkyní strany a dává najevo, že se nemíní opírat o konzervativní část KSČM.  

Vedle ní by mohli mít šanci tři poslanci a poslankyně, kteří často vystupují ve sněmovně i médiích. Zastupitel městského obvodu Ostrava-Jih Leo Luzar a dvě ženy: předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Ostrá a Hana Aulická Jírovcová, která se specializuje především na sociální témata.

Další tři jména širší veřejnosti příliš známá nejsou. Jde o Jana Klána, Martina Říhu a Jana Zámarského. Posledním zájemcem je Josef Skála, který bývá často označován za nejvýraznějšího představitele konzervativního křídla. Ten se ale nechal slyšet, že bude kandidovat až na podzimním sjezdu.

Josef Skála přitom už v roce 2018, kdy byly zatím poslední volby předsedy, ohrožoval postavení Vojtěcha Filipa, který stojí v čele komunistů již od roku 2005. Někteří delegáti tehdy již vtipkovali, že Filip, který rád chytá ryby, bude mít na tohoto koníčka konečně dostatek času. V prvním kole získal Skála jen o pět hlasů méně než Filip, ve druhém ho dosavadní předseda již porazil výrazněji. Získal 165 hlasů z 308 možných. Mimochodem na sjezd tehdy přijel i prezident Miloš Zeman, k němuž má Filip blízký vztah a v řadě věcí zastávají podobné politické postoje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy