Komunisté dopadli nejhůř v historii. Pod Filipem se houpe křeslo, snaží se zachránit podporou Babiše

Jan Štětka
22. 10. 2017 18:40
Debakl KSČM oživil zálusk místopředsedy Josefa Skály, který ve straně představuje konzervativní křídlo, na předsednické křeslo Vojtěcha Filipa. Strana si před volbami nechala ukrást témata i voliče hnutím ANO a okamurovci. Filip se jako první ze stranických předáků sešel s vítězem voleb Andrejem Babišem.
Volby 2017 - KSČM - Předseda strany Vojtěch Filip
Volby 2017 - KSČM - Předseda strany Vojtěch Filip | Foto: Economia

Praha - Protáhlé obličeje, zklamání, improvizované vysvětlování. Tak vypadalo sobotní odpoledne ve volebním štábu Komunistické strany Čech a Moravy. Jak se strana během sčítání hlasů postupně propadala z druhé až na pátou příčku, bylo jasné, že je opravdu zle. Výsledek 7,76 procenta je suverénně nejhorší v celé historii komunistické partaje od jejího založení v roce 1921.

Leccos naznačovaly už poslední předvolební průzkumy. Zatímco piráti či okamurovci v nich stoupali, KSČM mírně oslabovala. Nepomohla si ani chabým výkonem ve finální čtvrteční předvolební debatě České televize.

Ovšem propad do kategorie jednociferných stran mezi lidovce, STAN či TOP 09 očividně zaskočil i jindy klidného předsedu Vojtěcha Filipa. "Výsledek podrobíme analýze a vyvodíme důsledky. Personální i programové," prohlásil suše, když se zpožděním dorazil mezi novináře.

Jestli to bude znamenat Filipovu výměnu, není zatím jisté. Každopádně v KSČM doutná už od sjezdu v roce 2016 vyrovnaný souboj mezi konzervativním křídlem vedeným místopředsedou Josefem Skálou a pragmatiky podporujícími Filipa. A Skála neskrývá, že je po volebním debaklu na koni.

Filipovi ihned nepřímo vyčetl, že se příliš zapletl s establishmentem a nechal si hnutím ANO, Okamurovou SPD či piráty ukrást bytostně komunistická témata, jako jsou korupce či rozkrádání státu.

Komunistům skutečně vyrostla silná a schopná konkurence, která jim vysála témata i protestně hlasující voliče. V lokalitách, kde dříve dominovala KSČM, nyní vyhrává Babiš a Okamura.

Komunistickým předákům se nevyplatila dosavadní strategie, kdy jim stačilo jen bezstarostně přežívat ve sněmovně a v opozici čekat, až polistopadoví demokraté udělají chybu. Nebo až snad vyroste nová generace revolucionářů. S tím je teď konec.

KSČM se proto do budoucna vydá buď cestou radikálnější opozice, což je Skálova vize. Anebo se pokusí prolomit dosavadní polistopadovou izolaci a domluví se s Andrejem Babišem na podpoře menšinové vlády ANO či dokonce na tříčlenné koalici s SPD Tomia Okamury. Přesně touto cestou vykročil Vojtěch Filip, když se dnes ráno jako první ze stranických předáků sešel s Babišem.

Jak moc o to stál, je zřejmé z toho, že mu nevadilo zajet do Průhonic, kde má miliardář bydliště - což později lídři jiných stran odmítli a setkali se s Babišem na neutrální půdě sněmovny. I když žádný konkrétní výsledek ze schůzky nevzešel a podle Filipa se nejednalo ani o koalici, ani o budoucím vedení
dolní komory parlamentu, oběma politikům může posloužit i jako pouhý symbol.

Babiš může reálněji mávat strašákem koalice s KSČM a SPD Tomia Okamury nebo jejich podporou menšinové vlády ANO, čímž může tlačit na ODS, ČSSD či KDU-ČSL, aby s ním spolupracovaly. A Filip se může před spolustraníky vykázat, že navzdory volebnímu výprasku jednal privilegovaně s vítězem voleb.

A že pořád nelze vyloučit ani nějaký budoucí podíl komunistů na vládě.
Vhod Filipovi jistě přišel i průzkum agentury Median pro ČT, podle kterého by skoro pětina Čechů - 18 procent - tolerovala právě koalici ANO, SPD a KSČM. Ta by měla celkem 115 mandátů ve dvousetčlenné sněmovně.

Plyne z toho, že až bude vedení komunistů koncem příštího týdne hodnotit volby, není Filipova pozice v čele strany ztracená. Minimálně dokud jej bude Andrej Babiš potřebovat v právě začínající hře o podobu a složení koalice a vlády.

Volební výsledky komunistů v historii

Rok Výsledek (v %) Počet mandátů
1925 13,2 41
1929 10,2 30
1935 10,32 30
1946 40,17 93
1990 13,48 15
1992 14,05 35
1996 10,33 22
1998 11,03 24
2002 18,51 41
2006 12,81 26
2010 11,27 26
2013 14,91 33
2017 7,76 15
Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 38 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy