Ondráček: Klidně omezím svobodu slova. Napsat na Facebook "prezident je blbec" by bylo za přestupek

Barbora Němcová Barbora Němcová
15. 11. 2016 14:30
Čtyřiašedesát poslanců podalo návrh, aby byl obnoven trestný čin hanobení prezidenta. Předkladatel zákona Zdeněk Ondráček (KSČM) Aktuálně.cz řekl, že Česko podobný zákon potřebuje. Zákonodárci navrhují za porušení zákona až rok za mřížemi. Za to, že napíšete na Facebook "prezident je blbec", by vám ale podle Ondráčka nejspíš soud nehrozil. "Byla by to možnost posuzovat jako přestupek," upřesnil.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha – Česko potřebuje zákon proti hanobení prezidenta republiky, soudí komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Ten stál v čele šesti desítek zákonodárců, kteří takovou novelu navrhují. Podobný zákon byl přitom zrušen osm let po revoluci. "Možná jsme se mohli domnívat, že už ten zákon nepotřebujeme, a teď se k některým věcem vracíme," řekl Aktuálně.cz s tím, že v současné době zákon sice chrání úředníky, ale prezident by měl mít ochranu samostatnou.

Ondráček si od nového zákona, jehož maximální sankce je až roční vězení, slibuje, že začne fungovat jakási "generální prevence". "Lidi si uvědomí, že jsou tady některé instituce, ať je to úřad, nebo prezident republiky, ke kterým se máme nějakým způsobem chovat. Když se tak umíme chovat k soudci na soudě, proč bychom se tak nemohli chovat k ústavním činitelům, v tomto případě k prezidentu republiky?" ptá se.

Co by přesně naplňovalo termín hanobení prezidenta, Ondráčka nevysvětlil. Pokud by si však někdo na svůj Facebook napsal například "prezident je blbec", soud by ho nejspíš nečekal. "Tak to není hrubá urážka, to by asi musel přitvrdit, pokud by to měly být jen takovéto drobnosti, byla by to možnost posuzovat jako přestupek," upřesnil.

O omezování svobody slova ale podle něj rozhodně nejde. "Jestli se domníváme, že svoboda slova je v tom, být vulgární, já se to nedomnívám, a v tom případě budu klidně omezovat svobodu slova," dodal Ondráček.

Pokud však naopak uráží prezident, žádný postih na něj neplatí. "Prezident republiky má hmotně právní a procesně právní exempci, to znamená, že neuděláme nic," řekl s tím, že jeho chování mohou zhodnotit pouze občané u voleb. "On v podstatě může i krást. Může i zabít," dodal. Naopak upozornil na to, že pokud se urážky dopustí jeho mluvčí Jiří Ovčáček, je považován za fyzickou osobu a může mu hrozit postih.

To, že poslanci návrh podali dva dny před státním svátkem 17. listopadu, je podle něj čistě náhoda. "Je mi úplně jedno, jestli je 17. listopad, nebo 5. květen," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy