Komu Salačová přispěla na volby? Strany se k ní nehlásí

Lucie Stuchlíková Tereza Krobová Lucie Stuchlíková, Tereza Krobová
12. 8. 2013 19:00
Podle Davida Ratha poslala Salačová peníze TOP 09, strana to však odmítá.
Ivana Salačová u soudu.
Ivana Salačová u soudu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Veřejnost už několik dní netrpělivě čeká, zda David Rath u soudu promluví o tom, jestli šly peníze z úplatků na volební kampaň sociální demokracie. V pondělí se sice k financování voleb dostal, překvapivě ale zmínil zcela jinou stranu.

"Strana TOP 09 uveřejnila tiskovou zprávu, že vám vrátila příspěvek na volby. Přispěla jste TOP 09 něco?" zaútočil David Rath u soudu na obžalovanou Ivanu Salačovou.

Otázkou zaskočil Salačovou, přítomné novináře i vlastní advokáty.

"Jednou jsem z vlastních peněz dala deset tisíc. Nějaké straně, nepamatuji si. Vrátili mi to," mlžila u soudu Salačová.

Později pak deníku Aktuálně.cz řekla, že se na ni s žádostí o pomoc obrátila jedna její známá. "Chtěla jsem ji osobně podpořit. Nevím už přesně, z jaké byla strany, asi ze Starostů?" uvedla obžalovaná. Peníze měly jít na loňské krajské volby.

Jméno své známé prozradit nechtěla. Neví údajně ani to, proč se jí dar vrátil zpátky. "Možná proto, že jsem byla tak mediálně exponovaná," myslí si Salačová.

Potíž je ale v tom, že TOP 09 ani Starostové se k daru od Salačové nehlásí.

TOP 09 tvrdí, že mezi jejich dárci vůbec nefiguruje. "Od paní Salačové nemáme žádný přijatý ani odmítnutý dar," vysvětlil generální sekretář TOP 09 Pavel Severa.

Rathovo tvrzení, že strana informaci o odmítnutém daru zveřejnila, tak podle něj není možné. Rathův advokát Roman Jelínek prý tiskovou zprávu neviděl.

Rathův advokát: O daru jsem nevěděl

"Já osobně jsem ji neviděl a ta informace byla nová. Teď jsem se na to dotazoval a bylo mi řečeno, že ta zpráva byla na webu TOP 09 a pak byla stažena," řekl Jelínek, pro kterého byla Rathova otázka překvapením.

Dar od Salačové odmítá i hnutí Starostové a nezávislí. "Našemu hnutí určitě nedala nic. Není ve výroční finanční zprávě. Vraceli jsme asi 1 nebo 2 dary a ze zcela jiných důvodů. My jsme od paní Salačové nic nedostali," řekl Aktuálně.cz Stanislav Polčák.

Jeho údaje potvrzuje i Eva Šleichertová, tajemnice hnutí za Středočeský kraj, kde Salačová bydlí. Podle ní nemůže jít ani o dar pro kandidáty bez politické příslušnosti, které Starostové na své kandidátce měli.

"Jsou to takzvaní registrovaní příznivci a jejich dary, stejně jako dary členů, musí jít přes tajemníka i přes centrálu," vysvětlila Šleichertová.

TOP 09 a Starostové neobdrželi žádné peníze ani od firmy Fisa (později Jipe), ve které Salačová figurovala. Salačová navíc řekla, že se jednalo o její osobní peníze.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy