Komu pomůže nákaza z jídla? Třeba českým biopotravinám

Pavel Baroch
30. 5. 2011 19:45
Jezte produkty domácího zemědělství, nabádá i ministr zemědělství Fuksa
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud někdo na současné aféře se smrtícími okurkami ze Španělska vydělá, mohly by to být především tuzemské potraviny, včetně těch s označením "bio".

Okurky, rajčata a další dovážená zelenina má oproti místním, českým produktům tu nevýhodu, že je anonymní. Pokud si někdo koupí zeleninu od místního farmáře na farmářském trhu, obvykle ví, od koho pochází.

"Ukazuje se, že snaha ministerstva zemědělství o podporu českých potravin má svůj smysl," zněla jedna z odpovědí ministra zemědělství Ivana Fuksy na otázku Aktuálně.cz, jak španělské "smrtící" okurky, které jsou navíc v kategorii bio, poznamenají český trh s biopotravinami.

"Jsem zastáncem domácích potravin, nejen biopotravin. A současné události se španělskými okurkami by nám skutečně mohli pomoci," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Perlinger, předseda Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO.

Šance pro farmářské trhy

Také Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha soudí, že aféra se španělskými okurkami nahrává místním biozemědělcům. "Může to pomoci farmářským trhům, různým bioklubům," tvrdí Kotecký.

Čeští biovýrobci se mohou opřít o to, že obdobná bakterie, která se šíří se španělskými biookurkami, se v českých zemědělských produktech ještě neobjevila.

"O jiné podobné záležitosti ohledně bio jsem nic nezjistil. Pokud se nějaká závada někde našla, tak to rozhodně nebylo srovnatelné s touto okurkovou kauzou," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Státní zemědělská a potravinářská inspekce Michal Spáčil.

Foto: praha4.cz

Většina bio se dováží

Ekologické Hnutí Duha před několika lety odstartovalo kampaň, jejímž cílem je zvýšit podíl českých biopotravin v supermarketech a obchodech. Ještě před dvěma lety totiž většina biopotravin pocházela z dovozu.

To ovšem znamená, že se jablka či česnek mnohdy zbytečně vozí tisíce kilometrů daleko čoudícími kamiony.

Obchodní řetězce ovšem argumentují, že v určitou roční dobu stejně není možné českým zákazníkům nabídnout třeba právě české okurky. Musí se dovážet.

"Nechali jsme se zhýčkat kapitalismem," uznává Zdeněk Perlinger, předseda Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO. Dodal, že naši předci měli právě teď na jaře zeleniny a ovoce obvykle nedostatek. Staré zásoby se spotřebovaly a nové ještě nenarostly.

Výhody biopotravin

  • Biopotraviny na rozdíl od klasických potravin neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory či umělá barviva.
  • Mají lepší výživnou hodnotu (vyšší obsah vitamínů, zejména vitamínů C a E, vyšší obsah minerálních látek).
  • Ekologicky vypěstovaná zelenina má nižší obsah dusičnanů až o 50 % a nižší obsah pesticidů o více než 90 % v porovnání s konvenční zeleninou.

"Volný oběh zboží je jedním z principů Evropské unie, na druhé straně systematicky informujeme spotřebitele o přednostech českých potravin, včetně biopotravin," řekl Aktuálně.cz ministr zemědělství Fuksa. 

Zájem o biopotraviny roste

Češi mají o produkty ekologického zemědělství rok od roku větší zájem, i když v posledních letech i toto odvětví zasáhla ekonomická krize.

V roce 2009 nakoupili zákazníci biopotraviny za bezmála 1,8 miliardy korun, což bylo zhruba stejné jako o rok dříve. Loni ovšem podle odborných odhadů trh znovu začal růst, i když přesná čísla ještě nejsou k dispozici.

I tak je podíl biopotravin na celkové spotřebě nízký a nedosahuje ani jednoho procenta. Jeden Čech předloni utratil v průměru za biopotraviny 200 korun.

Výrobců biopotravin ovšem stále přibývá, loni jejich počet povyskočil o více než čtvrtinu na více než 600. Ekologických zemědělců už je zhruba 3,5 tisíce.

 

Právě se děje

Další zprávy