reklama
 
 

Komorous po 17 letech končí, nahradí ho jeho náměstek

16. 1. 2009
Do čela protidrogové centrály usedne Jakub Frydrych
Doporučujeme

Praha - Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba oznámil jméno muže, který se postaví do čela boje proti drogám.

Jiřího Komorouse, který se po 17 letech rozhodl skončit a odejít do civilu, nahradí v křesle ředitele Národní protidrogové centrály jeho dosavadní zástupce Jakub Frydrych.

"Funkce se ujme v únoru," řekl náměstek policejního prezidenta Jiří Houba s tím, že volba byla jasná a na tuto pozici se nevypisovalo výběrové řízení.

"Je to vynikající rozhodnutí. Sám jsem ho navrhl," řekl k tomu sám Komorous. "Je to člověk, který má u NPC vysoký kredit," dodal.

Frydrych dnes představil své priority, se kterými se postaví do čela NPC.

Kdo je Jakub Frydrych?

 • Pětatřicetiletý Frydrych začínal jako řadový policista v Praze 2
 • Od roku 1995 působí u kriminální policie
 • V roce 2000 přišel do NPC
 • Zástupcem šéfa útvaru pro výkon a trestní řízení se stal v listopadu 2007

Patří mezi ně zefektivnění trestního řízení a zvyšování profesionální a odborné zdatnosti lidí u protidrogového. Chce také, aby se prohloubila spolupráce se státními i nevládními organizacemi, které bojují proti drogám, a to i na mezinárodní úrovni.

Za největším problém na současné české drogové scéně považuje pervitin.

Profesor Komorous

Jiří Komorous oznámil svůj úmysl skončit ve funkci ředitele v listopadu minulého roku.

"Teď, když je protidrogová centrála na prahu dospělosti, je čas předat žezlo mladšímu," řekl tehdy Komorous. Dodal, že v čele centrály byl sedmnáct let a o odchodu uvažoval už dva roky.

Komorous se ve své další kariéře chce i nadále věnovat boji proti drogám. Plánuje přednášky, konzultace nebo třeba práci na protidrogových programech v rámci českého předsednictví Evropské unie.

Ostrá hádka

O Komorousovi se hodně mluvilo například loni v souvislosti se schůzkou policejních šéfů, jež se údajně strhla v ostrou hádku. 

Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice prý vyčetl Komorousovi jeho předlistopadové kontakty se Státní bezpečností. Komorous pak Kubicemu podle očitých svědků řekl, že by si s ním věc vyřídil fyzicky.

Do povědomí vstoupil také kvůli členství v kontroverzním řádu Daniela Landy Ordo Lumen Templi nebo kvůli jeho pletichám s komunistickou Státní bezpečností. Loňské jaro však obdržel negativní lustrační osvědčení, kterým ministerstvo vnitra potvrzuje, že nebyl veden jako spolupracovník komunistické tajné bezpečnosti StB.

Změny v elitní policii

Nejde přitom o prvního elitního důstojníka, který opouští řady policie. Začátkem minulého roku například skončil šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.

Mezi ochránci pořádku došlo v  poslední době k více změnám. Martin Červíček například skončil jako šéf dopravní policie a převzal velení nad Policejní správou Hlavního města Praha.

Změny se dotkly i protikorupční policie. Na začátku roku útvar opustil náměstek Milan Cícera a ke konci ledna podle informací Aktuálně.cz také končí ředitel protikorupčního Jiří Novák.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama