Jan Švejdar, nebo Jaromír Kníže? Na vnitru se krajští šéfové střetli o vedení policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2018 18:11
Na ministerstvu vnitra posuzuje pětičlenná komise kandidáty na nového policejního prezidenta. Do výběrového řízení se přihlásili ředitel pardubické krajské policie Jan Švejdar a ředitel ústecké krajské policie Jaromír Kníže. Své koncepce přišli oba kandidáti představit ve středu odpoledne.
Ředitel pardubické policie Jan Švejdar.
Ředitel pardubické policie Jan Švejdar. | Foto: Policie České republiky

"Mohu potvrdit, že v tomto týdnu proběhnou, nebo proběhly, pohovory s dvěma vybranými uchazeči, kteří se do výběrového řízení přihlásili," řekla bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Klára Pěknicová. Kdy by mohlo rozhodnutí komise padnout, mluvčí předjímat nechtěla. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve uvedl, že by chtěl jméno nového policejního prezidenta mít do soboty 1. prosince.

Ředitel ústecké krajské policie Jaromír Kníže.
Ředitel ústecké krajské policie Jaromír Kníže. | Foto: Policie České republiky

Vítěz nahradí Tomáše Tuhého, který se ve středu ujal funkce velvyslance České republiky na Slovensku. Prezidentovi Andreji Kiskovi předal pověřovací listiny. Řízením policie je dočasně pověřen první náměstek Martin Vondrášek.

Hamáček (ČSSD) vyhlásil výběrové řízení na nástupce Tuhého 12. listopadu. Lhůta pro podání přihlášek skončila minulý čtvrtek. V komisi u výběrového řízení zasedli náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký.

Tuhý ve funkci skončil na konci října. Vyloučil, že by na jeho odchod někdo z politiků vyvíjel nátlak. To odmítl i Hamáček. Mandát v úřadu policejního prezidenta měl Tuhému vypršet v dubnu příštího roku.

Jaromír Kníže je ředitelem policie v Ústeckém kraji od prosince 2015. Předtím pracoval od listopadu 2010 jako ředitel policie Plzeňského kraje. V roce 2005 vedl jako ředitel Okresního ředitelství policie v Tachově zásah proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku, který vyvolal kvůli mnohým zraněním protesty části veřejnosti i debatu mezi politiky.

Jan Švejdar stojí v čele pardubické krajské policie od března 2014, předtím řídil policii v Královéhradeckém kraji. V letech 2006 a 2007 působil jako ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezidiu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy