Komise ve Slatinkách zaměnila obálky, ale volby platí. Zákon jejich barvu nestanovuje

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 11. 2018 16:45
Výsledky komunálních voleb ve Slatinkách, kde komise prohodila obálky pro komunální a senátní volby, zůstávají v platnosti. Nejvyšší správní soud ale ještě bude řešit, zda kvůli zmatku v této obci nevezme mandát senátorce Jitce Chalánkové, která se do druhého kola dostala jen velmi těsně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Hloušek

Slatinky - Platnost voleb ve Slatinkách na Prostějovsku potvrdil Krajský soud v Brně. Zmatek začal ve chvíli, kdy komise v obci s necelými šesti sty obyvateli nemohla najít jednu sadu šedých hlasovacích obálek pro komunální volby. Protože se obávala, že jí dojdou, rozhodla, že je zamění se žlutými obálkami určenými pro hlasování do Senátu. Předpokládala, že o senátní volby bude menší zájem.

Komise sice voličům změnu zdůrazňovala, ale řada z nich to nerespektovala, protože postupovali podle oficiálních pokynů ministerstva vnitra. Výsledkem bylo, že volební komise neuznala za platné neobvykle hlasy vysokého množství voličů - 23 z 328. Odůvodnila to tím, že byly vloženy v nesprávné obálce.

Volby poté napadlo hnutí Pro Slatinky, které získalo jediný mandát. Soud však hnutí nevyhověl a ponechal výsledky v platnosti. Jak však vyplývá z usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici, dění kolem místních voleb zkritizoval a poukázal na zmatek, který prohozené obálky způsobily.

Zároveň však konstatoval, že to, že voliči respektovali pokyny ministerstva vnitra a neposlechli volební komisi, nemůže znamenat neplatnost jejich hlasů. "Pokud jediným důvodem dovozené neplatnosti bylo použití nesprávné obálky, pak soud považuje za nejspravedlivější a voličsky nejkorektnější vzniklý stav napravit a pokládat i těchto 23 hlasů za platné," konstatoval soudce David Raus.

A poukázal i na to, že zákon o volbách sice stanoví, že všechny obálky musí být opatřena razítkem a být stejné velikosti a barvy, ale již neříká, jaká barva to má být.

Jeho senát poté původně neplatné hlasy spočítal a přičetl je k původním výsledkům voleb. Protože však byly v podobném poměru, tak se rozdělení mandátů nezměnilo. "Zohlednění hlasů voličů podle 23 hlasovacích lístků, jež byly okrskovou komisí pokládány za neplatné, by nevedlo ke změně rozdělení mandátů," konstatoval Raus.

Pravda ovšem je, že rozdělení mandátů matematicky příliš neodpovídá vůli voličů. Čtyři ze sedmi postů v zastupitelstvu získala kandidátka Rovně, ač pro ni hlasovalo "jen" 45 procent obyvatel. Naopak sdružení Pro Slatinky se ziskem 22 procent hlasů získalo jediný mandát. Třetí v pořadí, sdružení Za další rozvoj má 33 procent hlasů a dva mandáty.

Chalánková stále v nejistotě

Slatinky ale mohou ještě zamotat výsledky senátních voleb. Na Prostějovsku totiž uspěla Jitka Chalánková, když ve druhém kole porazila Boženu Sekaninovou (ČSSD). V prvním kole postoupila Chalánková ale až z druhého místa, které obsadila s náskokem pouhých pěti hlasů před starostkou Vranovic Irenou Blažkovou, kandidující za ANO. Výrazně jí v tom pomohly výsledky ze Slatinek, kde v prvním kole získala 58 hlasů proti 21 pro Blažkovou.

O platnosti senátních voleb ve Slatinkách bude Nejvyšší správní soud jednat příští středu.

 

Právě se děje

Další zprávy