Komise pro GIBS stále nepracuje. ANO obrátilo, místo Ondráčka chce do jejího čela svého člověka

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
17. 4. 2018 20:00
Strany ve sněmovně se stále nedokážou shodnout, kdo má vést komisi pro kontrolu GIBS. Post měl podle domluvy připadnout opozici. ANO ale na poslední chvíli navrhlo vlastního kandidáta.
Komunista a bývalý příslušník pohotovostních pluků VB Zdeněk Ondráček vydržel v čele sněmovní komise pro GIBS jen pár dní. Po masových demonstracích sám rezignoval. Post stále není obsazený.
Komunista a bývalý příslušník pohotovostních pluků VB Zdeněk Ondráček vydržel v čele sněmovní komise pro GIBS jen pár dní. Po masových demonstracích sám rezignoval. Post stále není obsazený. | Foto: ČTK

Praha - Ani pět měsíců poté, co v poslanecké sněmovně usedli po volbách noví poslanci, stále nepracuje komise, která má za úkol dohlížet na fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). První řádně zvolený předseda komise, komunista Zdeněk Ondráček, totiž kvůli protestům po několika dnech z funkce zase odstoupil, aniž by stihl svolat ustavující jednání. 

A jednoznačný favorit na jeho nástupce se stále nerýsuje. Post hnutí ANO původně přislíbilo opozici, své kandidáty tak přihlásili piráti a ODS. Jenže na poslední chvíli se vládní hnutí rozhodlo, že postaví i vlastního nominanda, kterého se poslanci hnutí zavázali podpořit. A 78 hlasů pro Jiřího Maška se ani pirátu Mikuláši Ferjenčíkovi, ani Zuzaně Majerové Zahradníkové z ODS překonat nepodaří. 

Změnu postoje ANO před jednáním sněmovny kritizoval šéf pirátů Ivan Bartoš. "Kandidát hnutí ANO nedává smysl, sám předseda klubu Jaroslav Faltýnek deklaroval, že tento post standardně obsazuje opozice," řekl po jednání svého klubu s tím, že doufá, že ANO ještě svého kandidáta do závěrečného hlasování ve středu nebo v pátek stáhne. Piráti také chtějí navrhnout změnu jednacího řádu tak, aby komisi mohl svolat vedle předsedy i někdo jiný, třeba její nejstarší člen.

Méně aktivní zůstávají v souboji o post šéfa komise pro kontrolu GIBS občanští demokraté. "Pokoušíme se získat podporu pro naši kandidátku, ale volby jsou tajné, takže uvidíme, jak to dopadne," zkonstatoval před jednáním pléna sněmovny předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Jsem mírný optimista," dodal. 

Ani pokud by se hnutí ANO vzdalo svého nominanda, ale nemá žádný ze zbylých kandidátů vítězství jisté. Mikuláše Ferjenčíka přislíbili podpořit kromě pirátů zatím jen starostové, dohromady tak Ferjenčík má jistých 28 hlasů. Majerové kromě domovské ODS přislíbili hlasy lidovci a TOP 09, celkem 42 zákonodárců. 

Sociální demokraté chtějí o kandidátovi ještě vyjednávat tak, aby při zítřejším hlasování pokud možno jeden zvítězil. "Chceme k tomu ještě iniciovat jednání šéfů poslaneckých klubů. Podpoříme toho, kdo bude mít šanci skutečně uspět," řekla poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. Zástupce sociálních demokratů v komisi, bývalý šéf vnitra Milan Chovanec, prý o post už nestojí. 

Komunisté zatím neřekli, koho a zda vůbec podpoří po neúspěchu Zdeňka Ondráčka. SPD pak hodlá mít, stejně jako v předchozích případech, volné hlasování. 

 

Právě se děje

Další zprávy