Komise k reorganizaci nestíhá a chce víc času. Šlachta zatím nic neprokázal, tvrdí poslanci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 10. 2016 17:30
Vyšetřovací komise k reorganizaci policie, kvůli níž skončil v čele protimafiánského útvaru Robert Šlachta a někteří jeho věrní, je v polovině své práce. Nyní požádá o prodloužení mandátu až do poloviny ledna. Pro tvrzení Šlachty a Jiřího Komárka, podle nichž bylo sloučení dvou elitních útvarů účelové, není zatím však podle poslanců jediný důkaz. Vše jsou stále jen nepodložená tvrzení, tvrdí.
Jiří Komárek a Robert Šlachta
Jiří Komárek a Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha – Dosud se nepodařilo najít jediný důkaz pro tvrzení Roberta Šlachty a Jiřího Komárka, podle nichž bylo cílem kvapné policejní reorganizace rozpustit protimafiánský útvar. Uvedli to poslanci z vyšetřovací komise, která změny v policii zkoumá. Vše jsou podle nich stále jen nepodložená tvrzení.

"Pro nic z toho jsme zatím neviděli žádný důkaz," říká jeden ze členů komise, který nechce zveřejňovat své jméno. Uznává, že byla reorganizace rychlá a nemluvilo se o ní týdny před spuštěním, nic hmatatelného to podle něj však nedokazuje.

Komise zatím vyslechla řadu lidí, mezi nimi byli třeba vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan, policejní prezident Tomáš Tuhý nebo i ministr vnitra Milan Chovanec, o němž Komárek tvrdí, že dal k reorganizaci pokyn, aby se Šlachty zbavil.

"Jsme v polovině. Ale na to, jaký měli někteří aktéři v médiích prostor a co všechno tvrdili, je to nyní bída. Veřejnost i my jsme čekali, že se prokáže, že se ÚOOZ chystal na nějaké velké zatýkání a bylo jim v tom zabráněno právě tou reorganizací. Nyní se prokázalo, že to není pravda," vypráví o prozatímních zjištěních další člen komise.

Přestože poslanci vyslechli už téměř všechny klíčové figury, nejsou si jistí, že pro to udělali maximum, a chtějí vše pořádně prozkoumat. "Zpráva je nulová – dopadem i důkazy," říká jiný poslanec.

Chybějící důkazy jsou také jedním z důvodů, proč nyní komise požádá o prodloužení mandátu o tři měsíce. A to nejméně až do konce ledna příštího roku.

"O prodloužení mandátu má být požádáno na začátku schůze Poslanecké sněmovny v úterý," řekl Aktuálně.cz předseda komise Pavel Blažek (ODS). Vyšetřování však dále komentovat nechtěl. Už na začátku ale prohlásil, že to, co Šlachta s Komárkem říkají, je vážné, nicméně se nic z toho nepotvrdilo. Kritici komise navíc už několik měsíců upozorňují na to, že to, co nyní její členové prohlašují, bude i výsledek šetření.

Důvodů pro prodloužení mandátu je ale více. Poslanci si vyžádali stovky stran dokumentů a spisů, které potřebují prostudovat, aby tak podle svých slov mohli správně rozhodnout a vypracovat závěrečnou zprávu.

"Kdybychom byli soudci, tak v této fázi by nebylo možné někoho obvinit a odsoudit. Co si člověk myslí, je věc jiná. Nejsme porota, která si nechá udělat obrázek a pak se rozhodne. Stokrát si můžeme myslet, že důvodem bylo zbavení se nebo přemístění Roberta Šlachty, ale pro tvrzení odpůrců reorganizace nejsou zatím důkazy," vysvětluje člen komise.

Ta zatím navíc nestihla vyslechnout všechny aktéry, které vyslechnout potřebuje. Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek navíc zatím ještě nedokončil ani svou výpověď. Na čtvrtek je navíc pozván bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek, který chce komisi předat své informace.

"A pak si budeme muset hodně z nich pozvat znovu. Protože je musíme konfrontovat s jejich tvrzeními, která se nepotvrdila," vysvětluje jeden z členů.

Komise si bude určitě znovu zvát Šlachtu, Komárka, Ištvana a pravděpodobně také policejního prezidenta Tomáše Tuhého i jeho bývalého náměstka Zdeňka Laubeho, který před pár týdny na prezidiu skončil a přešel jako poradce na ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy