Bývalý detektiv Komárek nemá pro obvinění Tuhého a Chovance důkazy, rozhodla vyšetřovací komise

ČTK ČTK
15. 9. 2016 15:15
Podle sněmovní vyšetřovací komise, která ve čtvrtek zasedla kvůli sporné reorganizaci policie, nejsou tvrzení bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka podložená přímými důkazy. Komárek tvrdil, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec, který se obával policejních zásahů tohoto útvaru před krajskými volbami. Obvinil také policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací.
Bývalý detektiv Jiří Komárek s exšéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou.
Bývalý detektiv Jiří Komárek s exšéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou. | Foto: ČTK

Praha – Mediální prohlášení bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který mimo jiné obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku ze spisů", nejsou průkazná. Usnesla se na tom ve čtvrtek sněmovní komise, která vyšetřuje okolnosti sporné policejní reorganizace.

Komárek komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím, sdělil její předseda Pavel Blažek (ODS).

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafiánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Před komisí ve čtvrtek krátce vypovídal bývalý šéf BIS Jiří Lang a také ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. Ten se podle svých slov dozvěděl důležité informace, jimiž se inspekce bude dále zabývat. „Bude se to dotýkat prověřování příslušníků bezpečnostních sborů, bývalých příslušníků a s nejvyšší pravděpodobností i některých státních zástupců,“ sdělil podle serveru Novinky.cz Murín.

Komise se také ohradila proti informacím médií, které tvrdí, že mají zdroje zevnitř vyšetřovací komise. "Můj názor je, že některé vyslýchané osoby současně to, co říkají nám, říkají ještě někde jinde a z toho to vzniká," řekl Blažek.

Podněty ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podle Blažka směřují právě k tomu, aby se odhalilo, jak se některé informace k novinářům dostaly. "Je jednoznačné, že některé spisy zkrátka a dobře byly v rukou státních zástupců," podotkl.

Blažek dodal, že komise teď nemá naplánována další jednání. Nyní se čeká na to, až bude zproštěn mlčenlivosti ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy