Bývalý detektiv Komárek nemá pro obvinění Tuhého a Chovance důkazy, rozhodla vyšetřovací komise

ČTK ČTK
15. 9. 2016 15:15
Podle sněmovní vyšetřovací komise, která ve čtvrtek zasedla kvůli sporné reorganizaci policie, nejsou tvrzení bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka podložená přímými důkazy. Komárek tvrdil, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec, který se obával policejních zásahů tohoto útvaru před krajskými volbami. Obvinil také policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací.
Bývalý detektiv Jiří Komárek s exšéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou.
Bývalý detektiv Jiří Komárek s exšéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou. | Foto: ČTK

Praha – Mediální prohlášení bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který mimo jiné obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku ze spisů", nejsou průkazná. Usnesla se na tom ve čtvrtek sněmovní komise, která vyšetřuje okolnosti sporné policejní reorganizace.

Komárek komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím, sdělil její předseda Pavel Blažek (ODS).

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafiánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Před komisí ve čtvrtek krátce vypovídal bývalý šéf BIS Jiří Lang a také ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. Ten se podle svých slov dozvěděl důležité informace, jimiž se inspekce bude dále zabývat. „Bude se to dotýkat prověřování příslušníků bezpečnostních sborů, bývalých příslušníků a s nejvyšší pravděpodobností i některých státních zástupců,“ sdělil podle serveru Novinky.cz Murín.

Komise se také ohradila proti informacím médií, které tvrdí, že mají zdroje zevnitř vyšetřovací komise. "Můj názor je, že některé vyslýchané osoby současně to, co říkají nám, říkají ještě někde jinde a z toho to vzniká," řekl Blažek.

Podněty ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podle Blažka směřují právě k tomu, aby se odhalilo, jak se některé informace k novinářům dostaly. "Je jednoznačné, že některé spisy zkrátka a dobře byly v rukou státních zástupců," podotkl.

Blažek dodal, že komise teď nemá naplánována další jednání. Nyní se čeká na to, až bude zproštěn mlčenlivosti ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy