Komise k Unipetrolu chce důkazy od lidí

3. 11. 2005 19:45
Praha - Sněmovní komise, která má vyšetřit okolnosti privatizace Unipetrolu, vpodvečer vyzvala veřejnost: Pomozte nám.

Poslanci chtějí postupně vyslechnout hlavní aktéry případu, který provází podezření z korupce, a současně zhodnotit dokumenty, které jim dodal Fond národního majetku a další státní úřady.

Výsledkem včerejšího jednání byla večerní výzva veřejnosti: Poskytněte nám informace o pochybeních v privatizaci českého chemického průmyslu.

Dlouhé vyšetřování, výsledky mizivé

Vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu je v pořadí dvanáctým týmem, který poslanci v uplynulých letech vytvořili. Žádná z dosavadních komisí přitom v české Sněmovně nic překvapivého neobjevila. V zahraničí mají obdobné týmy zcela jiné výsledky. Když například v německém Bundestagu vyšetřovací komise poslanců před sedmi lety prověřovala financování tehdy vládní CDU, významnou měrou přispěla ke konci éry Helmuta Kohla.

Navzdory mizivým výsledkům představitelé komisí, opakovaně požadovali několikaměsíční prodloužení mandátu. A jejich kologové jim vesměs vyhověli. Daňové poplatníky to přišlo na další statisíce korun. Předseda komise totiž dostává za svůj post příplatek 18 a půl tisíce měsíčně. Pobírá tak o čtyřicet procent vyšší plat než řadoví poslanci, jejichž základní mzda je 46 500. K tomu má k ruce placeného tajemníka.

Dvanáct komisí stálo milóny

Poslanečtí "vyšetřovatelé" v minulosti zkoumali například prohranou arbitráž s americkou společností CME, kauzu Diag Human, a předraženou zakázku na stavbu dálnice D47 do Ostravy. Všechny tyto tři komise vedli poslanci ČSSD a nechali si mandáty prodloužit. Čeští poslanci od roku 1990 vytvořili už jedenáct zvláštních komisí, ta pro Unipetrol je dvanáctou. Hmatatelné vyústění - například trestní stíhání odpovědných lidí - neměla práce ani jedné.

"Respekt obdobných komisí je v zahraničí bez diskuse vyšší," potvrdila před časem poslankyně Vlasta Parkanová, která při cestách do ciziny tam měla možnost porovnávat práci svých kolegů. Má také českou zkušenost - seděla v komise pro Telecom. I její práce vyzněla do ztracena. "Prozkoumávají se tu věci z vesměs velmi specializovaných oblastí, na které je potřeba velmi erudované lidi z daného oboru. Což s odpuštěním není případ našich komisí," hledá příčiny neúspěchů Parkanová. "A druhá věc je, že k tomu kolegové mají další poslaneckou práci. Zkrátka nemají komisi jako fulltime job."

 

Právě se děje

Další zprávy