Eurokomisařka Jourová bude královnou průvodu homosexuálů, změnila názor po útoku v Orlandu

Jan Singer
5. 8. 2016 11:46
Eurokomisařka Věra Jourová povede na amsterodamském průvodu gayů a leseb EuroPride desítky evropských úředníků. Bude to poprvé na vrcholné akci tohoto druhu, co bude mít Evropská komise své zastoupení. Jako hlavní důvod Jourová uvádí útok na gay klub v Orlandu a nedávnou diskusi v českém parlamentu o adopci dětí gayi a lesbami.
Věra Jourová.
Věra Jourová. | Foto: ČTK

AmsterdamVěra Jourová bude první členkou Evropské komise, která se zúčastní akce za práva homosexuálů. V sobotu společně se skupinou evropských úředníků vyrazí do ulic Amsterodamu jako královna průvodu EuroPride. Přitom ještě minulý rok eurokomisařka, do jejíž kompetence spadají také otázky rovnosti pohlaví, s podobnými akcemi nesouhlasila. „Kolegové mi říkali, že by měla mít Evropská unie zastoupení v každém takovém průvodu. Tehdy jsem však zastávala trochu konzervativnější postoj. Přehlídky mi přišly příliš provokující a kontraproduktivní,“ uvedla komisařka v rozhovoru pro Playbook.

Jourová změnila svůj názor po letošním útoku v gay klubu v Orlandu, kde bylo zabito 49 lidí. „Také mě nepříjemně překvapila nedávná debata v českém parlamentu, když se poslankyně Nytrová vyjádřila k nebezpečí, že by homosexuálové chtěli zlegalizovat sex s dětmi. Pobouřila mě i následná její podpora na sociálních sítích,“ vysvětluje Jourová.

Minulý ročník EuroPride se konal v Rize a zúčastnilo se 5 tisíc lidí. V Amsterodamu se očekává účast větší a na oficiálních facebookových stránkách má přes 13 tisíc fanoušků. „I podle Lisabonské smlouvy bychom se měli více zajímat o diskriminaci. Základní práva jsou přece pro všechny. Nejsou pouze privilegií minority,“ řekla komisařka.

Mezi 8. až 14. srpnem proběhne v Praze podobný průvod Prague Pride. Toho se minulý rok zúčastnilo téměř 15 tisíc lidí podporujících práva homosexuálů. 

Jakákoliv redefinice rodiny tento institut oslabuje, říká Anna Verešová z Aliance pro rodinu, která nesouhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a iniciovala kvůli tomu na Slovensku referendum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy