Komando, které vtrhlo do České televize, skončí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 3. 2011 8:13
"Plánovaná reorganizace nebyla reakcí na události v ČT," tvrdí Vojenská policie
Zásah vojenské policie v České televizi
Zásah vojenské policie v České televizi | Foto: Repro: ČT

Praha - Zásahová jednotka vojenské policie, která na sebe upozornila vpádem do České televize (ČT), skončí.

V pátek 1. dubna bude rozpuštěna. Informují o tom středeční Lidové noviny (LN).

Zatímco opozice považuje zrušení jednotky za důsledek zásahu v ČT, vedení vojenské policie to popírá a tvrdí, že se jedná o dlouhodobě připravený krok. "Plánovaná a připravená reorganizace nebyla reakcí na události v České televizi," řekl mluvčí armádních policistů Jan Čermák.

Dlouhodobý plán prý odstartoval už za vedení generála Vladimíra Ložka, kterého ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil kvůli zásahu v ČT mimo funkci.

Naopak předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) si myslí, že zrušení jednotky je důsledkem jejího zásahu v ČT. Rušení celé jednotky navíc nepovažuje Bublan za systémové řešení. "Až bude policie zasahovat tam, kde má, bude ji potřebovat," prohlásil.

LN píšou, že podle nového plánu by se měla část příslušníků pražského komanda zaměřit především na ochranu objektů. Podle Čermáka se ve strukturách vojenské policie uplatní z pražské jednotky všichni.

Zásahové oddíly armádní policie zůstávají i nadále v Olomouci, Staré Boleslavi a Táboře. "Schopnosti vojenské policie tak optimalizací ohroženy nebudou," řekl mluvčí Čermák.

Mluvčí nejvyššího státního zástupce Helena Markusová nedokázala odhadnout, jak zrušení jednotky ovlivní obnovené šetření zásahu. Nejvyšší státní zastupitelství se podle ní vyjádří k věci během středy.

Právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce od podřízených nové prošetření zásahu vojenské policie v ČT. Dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze nad činností Městského státního zastupitelství v Praze v záležitosti byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný, uvedla v úterý Markusová.

Vojenská policie do budovy televize vnikla 11. března. Po reportérech chtěla spis související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy