Valachová zůstává dvojkou na kandidátce, kritice středočeských kolegů po policejní razii se ubránila

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 4. 5. 2017 17:10
Lídrem kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji bude předseda Sněmovny Jan Hamáček, dvojkou zůstává ministryně školství Kateřina Valachová. Předsednictvo krajského výkonného výboru ve čtvrtek takto kandidátku schválilo. Valachová sociálním demokratům vysvětlovala středeční razii policistů v jejím resortu. Kolínská buňka ji kvůli tomu předtím vyzvala k odstoupení z kandidátky, předsednictvo ale kandidátku s ní schválilo. "Informace paní ministryně jsme vzali plně na vědomí a podporujeme kandidátku tak, jak ji schválil výkonný výbor," uvedl k tomu Hamáček. Valachová se nevyjádřila.
Kateřina Valachová bude i po razii na ministerstvu kandidovat za ČSSD.
Kateřina Valachová bude i po razii na ministerstvu kandidovat za ČSSD. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vysvětlení ministryně školství Kateřiny Valachové ke středeční razii policie u ní v resortu přesvědčilo předsednictvo středočeské sociální demokracie o tom, že má zůstat dvojkou na kandidátce do voleb. "Informace paní ministryně jsme vzali plně na vědomí a podporujeme kandidátku tak, jak ji schválil výkonný výbor," uvedl k tomu předseda středočeského výboru Jan Hamáček. Ministryně se nevyjádřila.

Policie včera zasahovala na ministerstvu školství, na strahovském stadionu a dalších místech v souvislosti s rozdělováním státních dotací. Obvinila šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu, náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a šéfa odboru sportu Zdeňka Břízu. Více o zásahu zde.

Kolínští sociální demokraté požadují odstoupení ministryně Kateřiny Valachové a lídra Jana Hamáčka ze středočeské kandidátky ČSSD. "Budeme to řešit na setkání dalších orgánů sociální demokracie," řekl Aktuálně.cz předseda kolínské buňky sociálních demokratů Marek Semerád.

Předseda sněmovny a lídr kandidátky ve Středočeském kraji Jan Hamáček už před jednáním uvedl, že jiné stížnosti mu nepřišly. "Zaznamenal jsem kolínskou výzvu, ale jiné požadavky na odstoupení se ke mně nedostaly. Musíme počkat na stanovisko státních zástupců," uvedl s tím, že zatím není jasné, co se skutečně na ministerstvu stalo.

Šéf stranické buňky v Kolíně Marek Semerád se domnívá, že není na co čekat. "Je to skandál. Obvinili dva podřízené paní ministryně," řekl Aktuálně.cz s tím, že se celá buňka shodla na tom, že by měla z kandidátky odejít a odstoupit by měl i lídr kandidátky Jan Hamáček, který ji na dvojku kandidátky prosazoval. Sám Semerád byl ale jako starosta Cerhenic kritizován, že jeho obec čerpá příliš mnoho dotací.

Místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD Miloš Petera i poslanec ČSSD za Středočeský kraj Richard Dolejš čekali na vyjádření ministryně. "Řekla nám svůj náhled na celou kauzu, předsednictvo schválilo kandidátku tak, jak byla navržená," uvedl k tomu po jednání pouze stroze Petera.

Část členů středočeské sociální demokracie s Hamáčkem nesouhlasila, když prosazoval ministryni na druhé místo kandidátky, přestože je v sociální demokracii teprve něco přes rok. Nelíbilo se jim to, protože bývá zvykem, že dobré místo na kandidátce si straníci musí obvykle "vysedět". Navíc sociální demokraté jsou nervózní i kvůli nízkým preferencím ČSSD, protože se tím pádem snižuje počet volitelných poslaneckých míst. Nakonec ji ale předběžně schválilo přes sedmdesát procent členů krajského výkonného výboru. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy