Valachová zůstává dvojkou na kandidátce, kritice středočeských kolegů po policejní razii se ubránila

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 4. 5. 2017 17:10
Lídrem kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji bude předseda Sněmovny Jan Hamáček, dvojkou zůstává ministryně školství Kateřina Valachová. Předsednictvo krajského výkonného výboru ve čtvrtek takto kandidátku schválilo. Valachová sociálním demokratům vysvětlovala středeční razii policistů v jejím resortu. Kolínská buňka ji kvůli tomu předtím vyzvala k odstoupení z kandidátky, předsednictvo ale kandidátku s ní schválilo. "Informace paní ministryně jsme vzali plně na vědomí a podporujeme kandidátku tak, jak ji schválil výkonný výbor," uvedl k tomu Hamáček. Valachová se nevyjádřila.
Kateřina Valachová bude i po razii na ministerstvu kandidovat za ČSSD.
Kateřina Valachová bude i po razii na ministerstvu kandidovat za ČSSD. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vysvětlení ministryně školství Kateřiny Valachové ke středeční razii policie u ní v resortu přesvědčilo předsednictvo středočeské sociální demokracie o tom, že má zůstat dvojkou na kandidátce do voleb. "Informace paní ministryně jsme vzali plně na vědomí a podporujeme kandidátku tak, jak ji schválil výkonný výbor," uvedl k tomu předseda středočeského výboru Jan Hamáček. Ministryně se nevyjádřila.

Policie včera zasahovala na ministerstvu školství, na strahovském stadionu a dalších místech v souvislosti s rozdělováním státních dotací. Obvinila šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu, náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a šéfa odboru sportu Zdeňka Břízu. Více o zásahu zde.

Kolínští sociální demokraté požadují odstoupení ministryně Kateřiny Valachové a lídra Jana Hamáčka ze středočeské kandidátky ČSSD. "Budeme to řešit na setkání dalších orgánů sociální demokracie," řekl Aktuálně.cz předseda kolínské buňky sociálních demokratů Marek Semerád.

Předseda sněmovny a lídr kandidátky ve Středočeském kraji Jan Hamáček už před jednáním uvedl, že jiné stížnosti mu nepřišly. "Zaznamenal jsem kolínskou výzvu, ale jiné požadavky na odstoupení se ke mně nedostaly. Musíme počkat na stanovisko státních zástupců," uvedl s tím, že zatím není jasné, co se skutečně na ministerstvu stalo.

Šéf stranické buňky v Kolíně Marek Semerád se domnívá, že není na co čekat. "Je to skandál. Obvinili dva podřízené paní ministryně," řekl Aktuálně.cz s tím, že se celá buňka shodla na tom, že by měla z kandidátky odejít a odstoupit by měl i lídr kandidátky Jan Hamáček, který ji na dvojku kandidátky prosazoval. Sám Semerád byl ale jako starosta Cerhenic kritizován, že jeho obec čerpá příliš mnoho dotací.

Místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD Miloš Petera i poslanec ČSSD za Středočeský kraj Richard Dolejš čekali na vyjádření ministryně. "Řekla nám svůj náhled na celou kauzu, předsednictvo schválilo kandidátku tak, jak byla navržená," uvedl k tomu po jednání pouze stroze Petera.

Část členů středočeské sociální demokracie s Hamáčkem nesouhlasila, když prosazoval ministryni na druhé místo kandidátky, přestože je v sociální demokracii teprve něco přes rok. Nelíbilo se jim to, protože bývá zvykem, že dobré místo na kandidátce si straníci musí obvykle "vysedět". Navíc sociální demokraté jsou nervózní i kvůli nízkým preferencím ČSSD, protože se tím pádem snižuje počet volitelných poslaneckých míst. Nakonec ji ale předběžně schválilo přes sedmdesát procent členů krajského výkonného výboru. 

 

Právě se děje

Další zprávy