Kolik jedů bylo po požáru ve vzduchu? Lidem to neřekli

Pavel Baroch
7. 11. 2008 16:40
Přesná data zatím nedostala ani radnice v Libuši
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Požár tržnice Malá Hanoj v pražské Libuši byl spolu s ohněm v Průmyslovém paláci největší akcí hasičů v hlavním městě za posledních deset let. Trvalo dvacet hodin, než se podařilo plameny zkrotit a dostat pod kontrolu, a doteď se dohašují poslední ložiska.

Které škodliviny se dostaly z hoření obuvi a textilu do ovzduší a jaká byla jejich koncetrace, se ovšem nedozvěděli ani obyvatelé v nejbližším okolí. Údaje nemá k dispozici den po požáru pražský magitrát ani radnice v Praze-Libuši.

Hasiči vydali pouze obecné prohlášení, že exhalace nepřekročily hygienické limity. Kvůli inverzi se přitom škodliviny nerozptýlily do ovzduší, ale držely se takřka nad celou Prahou.

"Volalo a mailovalo asi tisíc lidí. Obavám o zdraví se u lidí vůbec nedivím," řekl Aktuálně.cz libušský starosta Petr Mráz. "Děti ve školách nemohly větrat, všude byl popílek, máme šedivá auta, střechy."

Starosta napsal hasičům

Když se snažil získat informace od hasičů, dozvěděl se pouze to, že škodliviny v ovzduší nebyly tak vysoké, aby se musel vyhlašovat poplach.

"Nic konkrétního mi nedali, žádné přesné údaje zatím nemám," řekl Mráz. Dodal, že už napsal hasičům dopis, v němž požaduje konkrétní údaje o znečištění ovzduší.

Mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Vít Pernica uvedl, že hasiči předají všechny informace odboru krizového řízení na magistrátu. "Tam si všechny údaje vyhodnotí," řekl Aktuálně.cz.

Jenže ani na magistrátu žádné přesné údaje k dispozici nemají. "Kolik čeho tam naměřili, to nevím," odpověděl Aktuálně.cz Josef Lomička, vedoucí oddělení krizového managamentu.

Dodal, že od hasičů dostal pouze seznam pěti látek měřených na sídlišti Opatov - fosgen, amoniak, chlorovodík, oxid uhelnatý a formaldehyd. A ujištění, že žádný z nich nepřepročil povolené normy.

Údaje o jedech v ovzduší nemá ani Josef Janota, vedoucí oddělení ochrany ovzduší pražského magistrátu. "My na to nemáme ani technické vybavení. To se musíte obrátit na hasiče," řekl Aktuálně.cz Janota.

Zasahovalo 350 hasičů z celých Čech

První plameny se v tržnici, které se přezdívá Malá Hanoj nebo Malý Saigon, objevily ve čtvrtek krátce po půlnoci. Během dne bylo k areálu SAPA přivoláno na šedesát jednotek prakticky z celých Čech. Celkem zasahovalo 350 hasičů.

Svým rozsahem zkomplikoval požár život i dalším obyvatelům metropole. Kvůli uzavření několika ulic a dopravní nehodě na magistrále zkolabovala doprava takřka v celé Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Další zprávy