Kolik je úrok u hypotéky? Maturity z matematiky se mají propojit s finanční gramotností

Aneta Kadavá
19. 5. 2016 18:35
Jednou z cest, jak matematiku a závěrečnou zkoušku z ní přiblížit žákům středních škol, je testy více provázat s otázkami z finanční gramotnosti. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové bude pro děti matematika přístupnější, když se v ní budou setkávat s něčím, co znají z praktického života.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Maturita z matematiky je pro řadu středoškoláků postrach - letos se k ní přihlásilo jen 24 procent z celkových 70 tisíc studentů. Od roku 2020 by ale měla být zkouška z počtů povinná. Jednou z cest, jak ji dětem přiblížit, by mělo být větší prolnutí se vzděláváním z finanční gramotnosti. Ta slouží k tomu, aby se lidé dokázali lépe starat o své peníze a dokázali se lépe bránit trikům bank a firem, jež nabízejí různé úvěry.

Podle ministryně školství Kateřiny Valachové je právě větší propojení matematiky s praxí a reálným životem šancí, jak k ní přitáhnout větší pozornost nebo aspoň otupit strach dětí z ní. "Studenti musí matematiku vnímat jako něco, co je neustále kolem nás," řekla.

Finanční gramotnost se už v roce 2011 dostala do vzdělávacích programů středních i základních škol, a to prostřednictvím předmětů jako například výchova k občanství, matematika, ekonomie. Šíření tématu se hodně věnují i některé neziskové organizace, jako například Člověk v tísni.

Plánem ministryně je, že s pomocí finanční gramotnosti, tedy témat, s nimiž se znají i z domova, by studenti mohli lépe porozumět zadání maturitních otázek. S ideou souhlasí i předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát: "Bylo by to velké plus, studenti by učivu věnovali větší pozornost minimálně v předmaturitních ročnících."

Nemělo by ale jít o jedinou změnu. Valachová už oznámila, že dojde k úpravám ve výuce matematiky. Postupně by u nich mělo dojít k tomu, co žáci znají už z hodin jazyků - tedy že se třídy rozdělí na ty, kteří se předmětu chtějí věnovat intenzivněji, a ty, kterým stačí nižší úroveň.

Povinná maturita z matematiky by měla začít platit od školního roku 2020/2021. Novelu školského zákona, která to řeší, ale vetoval prezident Miloš Zeman. Poslanci se jej pokusí přehlasovat už příští týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy