Kolik dluží Praha za Opencard? Už "jen" 100 milionů

Kateřina Eliášová
11. 2. 2010 20:00
Haguess dal Praze slevu zhruba 50 milionů; má před podpisem nových smluv s městem

Praha - Majitel firmy Haguess, která dodává sytémy ke kartě Opencard, má velké ambice. Kartu by rád "prodal" i do jiných měst v České republice a vyvezl ji do světa.

Podnikatel Jaroslav Turek, který se k vlastnictví Haguess hlásí, přiznává, že pro svůj plán potřebuje dobré reference, a ty se bez dohody s hlavním městem neobejdou.

Praha je těsně před podpisem dodatků ke smlouvě s firmou Haguess, kterou auditoři tří společností označili za krajně nevýhodnou.

"Jsme připraveni všechny tři dodatky podepsat a dál ten systém rozvíjet tak, aby se v rozumných časech co nejrychleji rozvinula funkčnost Opencard až do stavu, který byl na počátku projektu v našich hlavách a v hlavách představitelů města," řekl Aktuálně.cz majitel Haguess Jaroslav Turek.

Karta zatím funguje jako tramvajenka, parkovačka a kartička do knihovny. Nově by měla získat funkci elektronické peněženky, se kterou lze platit drobné služby.

Dohoda nutná, tak slevíme

Pro Haguess je dohoda s představiteli hlavního města tak klíčová, že je majitel ochoten výrazně snížit dluh, který město u firmy má.

Město loni přestalo firmě platit licenční poplatky za vydané Opencard, Haguessu teď podle slov majitele Turka dluží Praha 150 milionů korun.

"Tato částka v novém dodatku smlouvy není, je tam menší částka. Pro nás je to tak klíčový projekt, že na tu dohodu jdeme, protože ji vidíme důležitou pro budoucnost firmy. Nechceme zůstat jen v Praze, a dokonce ne jen v Česku," plánuje budoucnost Turek.

Podle informací Aktuálně.cz by tak město mohlo zaplatit dluh "pouze" ve výši 100 milionů korun. Přesnou částku město odtajní v pátek 12. února, kdy se mají smlouvy podepsat.

"Rozšíříme práva k užívání licencí až na 650 tisíc karet, což je představa představitelů města, na jaký počet se ten systém může dostat," popsal detaily smlouvy Turek. Cena jedné karty by tak měla dostat na 1370 korun.

Vítej nový parťáku

Další ústupek vidí Turek v tom, že upraví původní smlouvu, aby do projektu mohl vstoupit i třetí subjekt. Dosud to nebylo možné.

Ředitel Sazky Aleš Hušák s Pavlem Bémem jedná o spolupráci v Opencard. Bude se jen dobíjet nebo se s ní bude moct i sázet?
Ředitel Sazky Aleš Hušák s Pavlem Bémem jedná o spolupráci v Opencard. Bude se jen dobíjet nebo se s ní bude moct i sázet? | Foto: Ludvík Hradilek

"To, co jsme v té smlouvě taky řešili, je, jak městu uvolnit ruce, aby mohlo vypsat nové výběrové řízení na provozovatele Opencard a zapojit do toho další subjekt. To naše licenční smlouvy do této doby neumožňovaly," uvedl Turek.

Město chce pro projekt Opencard získat banku. Bez její licence totiž nemůže karta plnit funkci elektronické peněženky.

Jedná rovněž se společností Sazka, v jejíchž terminálech by se mohla Opencard dobíjet.

"Sazka nás požádala, abychom zjistili, zda je možné nabíjení přes její systém. Technicky to zrealizovat jde," řekl Aktuálně.cz ředitel Haguess Petr Stránský.

"Dohoda se společností Sazka je na spadnutí," potvrdil zájem Sazky Pavel Bém.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy