Ředitel Zavoral poškozuje dobré jméno rozhlasu, píší redaktoři. Zastali se zkritizovaného Kroupy

Michal Polák Radek Bartoníček Michal Polák, Radek Bartoníček
Aktualizováno 1. 2. 2018 16:07
Dopis kritizující středeční vystoupení generálního ředitele Reného Zavorala v Radě Českého rozhlasu už podepsalo několik desítek zaměstnanců.
Podle Kroupy jsem člověk, který zastrašuje zaměstnance a bojí se premiéra Babiše, řekl ředitel Českého rozhlasu René Zavoral během jednání Rady ČRo. | Video: DVTV

Praha - Zaměstnanci Českého rozhlasu se neztotožňují s názorem generálního ředitele Reného Zavorala, který na středečním jednání Rady Českého rozhlasu kritizoval práci reportéra Janka Kroupy. Podle informací Aktuálně.cz se v newsroomu stanice Radiožurnál objevil otevřený dopis, ve kterém zaměstnanci odsuzují Zavoralovo středeční vystoupení. Dopis už podepsalo několik desítek zaměstnanců veřejnoprávního média.

"My níže podepsaní zásadně nesouhlasíme s vystoupením generálního ředitele na jednání Rady ČRo, na kterém zkritizoval reportáže o neoprávněném hospodaření společnosti Agrofert, která patřila předsedovi vlády Andreji Babišovi z hnutí ANO," píše se v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Zaměstnancům se nelíbí vyjádření generálního ředitele, že Kroupova reportáž o neoprávněném užívání půdy koncernem Agrofert je "neobjektivní a nevyvážená". Zavoral měl prý k dispozici tři nezávislé analýzy a vybral si jen jednu z nich, kterou citoval. Závěry zbylých dvou studií od Karla Hvížďaly a Ivana Vodochodského podle signatářů účelově shodil.

"Vyjádření generálního ředitele Českého rozhlasu je manipulativní a jeho chování a vyjadřování velmi poškozuje dobré jméno veřejnoprávního Českého rozhlasu," píše se v závěru dopisu.

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna o otevřeném dopise nemá informace. "Žádný dopis či petice nám nedorazily, takže se v tuto chvíli nemáme k čemu vyjádřit," řekl Hošna. Reakci Zavorala redakce shání.

Rada ve středu přijala usnesení, které se do značné míry staví na Zavoralovu stranu. "Rada vyzývá vedení Českého rozhlasu, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech zajistilo dodržování zásad objektivity a vyváženosti dle platných zákonů. V tomto případě tomu tak nebylo," píše se v usnesení.

Janek Kroupa opakovaně kritiku odmítá a plně si za svou reportáží o Agrofertu i datem zveřejnění stojí. "K práci v Českém rozhlase nepotřebuji generálního ředitele. Samozřejmě přemýšlím o tom, zda má smysl tady s takovými lidmi zůstávat. Tím si nejsem jist," řekl ve středu Aktuálně.cz Kroupa.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Šéfka telekomunikačního úřadu Továrková není ve střetu zájmů, dosavadní funkce opustila

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková není ve střetu zájmů, během 30denní zákonné lhůty opustila všechny firmy, ve kterých působila. Vyplývá to z aktuálního vyjádření ministerstva spravedlnosti. Deník N na konci ledna upozornil, že Továrková podle předběžného posouzení ministerstva porušila zákon o střetu zájmů, když i po svém zvolení podle veřejných registrů stále figurovala v několika firmách.

"Šetření, které ve věci paní Továrkové ministerstvo spravedlnosti provedlo, ukázalo, že paní Továrková ve lhůtě stanovené zákonem ukončila veškeré své angažmá," uvedlo nyní ministerstvo. Mělo jít celkem o 12 firem. "Jakkoliv tato skutečnost nebyla v několika případech dosud zapsána příslušným rejstříkovým soudem do obchodního rejstříku, paní Továrková ministerstvu potřebnými dokumenty doložila, že potřebná právní jednání byla učiněna," uvedl resort.

Nečinnost podle něj zjistilo ministerstvo pouze v případě živnostenského oprávnění, o jehož existenci Továrková nevěděla, které od roku 2000 aktivně nevykonávala a které přislíbila ukončit v co nejkratší lhůtě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy