Ředitel Zavoral poškozuje dobré jméno rozhlasu, píší redaktoři. Zastali se zkritizovaného Kroupy

Michal Polák Radek Bartoníček Michal Polák, Radek Bartoníček
Aktualizováno 1. 2. 2018 16:07
Dopis kritizující středeční vystoupení generálního ředitele Reného Zavorala v Radě Českého rozhlasu už podepsalo několik desítek zaměstnanců.
Podle Kroupy jsem člověk, který zastrašuje zaměstnance a bojí se premiéra Babiše, řekl ředitel Českého rozhlasu René Zavoral během jednání Rady ČRo. | Video: DVTV

Praha - Zaměstnanci Českého rozhlasu se neztotožňují s názorem generálního ředitele Reného Zavorala, který na středečním jednání Rady Českého rozhlasu kritizoval práci reportéra Janka Kroupy. Podle informací Aktuálně.cz se v newsroomu stanice Radiožurnál objevil otevřený dopis, ve kterém zaměstnanci odsuzují Zavoralovo středeční vystoupení. Dopis už podepsalo několik desítek zaměstnanců veřejnoprávního média.

"My níže podepsaní zásadně nesouhlasíme s vystoupením generálního ředitele na jednání Rady ČRo, na kterém zkritizoval reportáže o neoprávněném hospodaření společnosti Agrofert, která patřila předsedovi vlády Andreji Babišovi z hnutí ANO," píše se v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Zaměstnancům se nelíbí vyjádření generálního ředitele, že Kroupova reportáž o neoprávněném užívání půdy koncernem Agrofert je "neobjektivní a nevyvážená". Zavoral měl prý k dispozici tři nezávislé analýzy a vybral si jen jednu z nich, kterou citoval. Závěry zbylých dvou studií od Karla Hvížďaly a Ivana Vodochodského podle signatářů účelově shodil.

"Vyjádření generálního ředitele Českého rozhlasu je manipulativní a jeho chování a vyjadřování velmi poškozuje dobré jméno veřejnoprávního Českého rozhlasu," píše se v závěru dopisu.

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna o otevřeném dopise nemá informace. "Žádný dopis či petice nám nedorazily, takže se v tuto chvíli nemáme k čemu vyjádřit," řekl Hošna. Reakci Zavorala redakce shání.

Rada ve středu přijala usnesení, které se do značné míry staví na Zavoralovu stranu. "Rada vyzývá vedení Českého rozhlasu, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech zajistilo dodržování zásad objektivity a vyváženosti dle platných zákonů. V tomto případě tomu tak nebylo," píše se v usnesení.

Janek Kroupa opakovaně kritiku odmítá a plně si za svou reportáží o Agrofertu i datem zveřejnění stojí. "K práci v Českém rozhlase nepotřebuji generálního ředitele. Samozřejmě přemýšlím o tom, zda má smysl tady s takovými lidmi zůstávat. Tím si nejsem jist," řekl ve středu Aktuálně.cz Kroupa.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy