Ředitel Zavoral poškozuje dobré jméno rozhlasu, píší redaktoři. Zastali se zkritizovaného Kroupy

Michal Polák Radek Bartoníček Michal Polák, Radek Bartoníček
Aktualizováno 1. 2. 2018 16:07
Dopis kritizující středeční vystoupení generálního ředitele Reného Zavorala v Radě Českého rozhlasu už podepsalo několik desítek zaměstnanců.
Podle Kroupy jsem člověk, který zastrašuje zaměstnance a bojí se premiéra Babiše, řekl ředitel Českého rozhlasu René Zavoral během jednání Rady ČRo. | Video: DVTV

Praha - Zaměstnanci Českého rozhlasu se neztotožňují s názorem generálního ředitele Reného Zavorala, který na středečním jednání Rady Českého rozhlasu kritizoval práci reportéra Janka Kroupy. Podle informací Aktuálně.cz se v newsroomu stanice Radiožurnál objevil otevřený dopis, ve kterém zaměstnanci odsuzují Zavoralovo středeční vystoupení. Dopis už podepsalo několik desítek zaměstnanců veřejnoprávního média.

"My níže podepsaní zásadně nesouhlasíme s vystoupením generálního ředitele na jednání Rady ČRo, na kterém zkritizoval reportáže o neoprávněném hospodaření společnosti Agrofert, která patřila předsedovi vlády Andreji Babišovi z hnutí ANO," píše se v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Zaměstnancům se nelíbí vyjádření generálního ředitele, že Kroupova reportáž o neoprávněném užívání půdy koncernem Agrofert je "neobjektivní a nevyvážená". Zavoral měl prý k dispozici tři nezávislé analýzy a vybral si jen jednu z nich, kterou citoval. Závěry zbylých dvou studií od Karla Hvížďaly a Ivana Vodochodského podle signatářů účelově shodil.

"Vyjádření generálního ředitele Českého rozhlasu je manipulativní a jeho chování a vyjadřování velmi poškozuje dobré jméno veřejnoprávního Českého rozhlasu," píše se v závěru dopisu.

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna o otevřeném dopise nemá informace. "Žádný dopis či petice nám nedorazily, takže se v tuto chvíli nemáme k čemu vyjádřit," řekl Hošna. Reakci Zavorala redakce shání.

Rada ve středu přijala usnesení, které se do značné míry staví na Zavoralovu stranu. "Rada vyzývá vedení Českého rozhlasu, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech zajistilo dodržování zásad objektivity a vyváženosti dle platných zákonů. V tomto případě tomu tak nebylo," píše se v usnesení.

Janek Kroupa opakovaně kritiku odmítá a plně si za svou reportáží o Agrofertu i datem zveřejnění stojí. "K práci v Českém rozhlase nepotřebuji generálního ředitele. Samozřejmě přemýšlím o tom, zda má smysl tady s takovými lidmi zůstávat. Tím si nejsem jist," řekl ve středu Aktuálně.cz Kroupa.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy