Kohout proti Paroubkovi. Chce víc vojáků v Afghánistánu

Kateřina Eliášová
17. 12. 2009 16:45
Ministr zahraničí Jan Kohout je pro posílení afghánské mise
Ministr zahraničí Jan Kohout
Ministr zahraničí Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničních věcí Jan Kohout, jehož do vlády vyslala sociální demokracie, se postavil proti vůli jejího stranického šéfa Jiřího Paroubka.

Spolu s ODS a ministrem obrany Martinem Bartákem je pro navýšení počtu vojáků v Afghánistánu.

"Na navyšování počtů spojeneckých vojáků v Afghánistánu bychom měli reagovat pozitivně a to zvýšením počtu trenérů a instruktorů pro bezpečnostní složky, o které jsme žádáni," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Kohout.

Jiří Paroubek to už několikrát odmítl.

Vojáky pošle USA i NATO

O navýšení počtu vojáků ve válce zmítaném Afghánistánu požádal spojence generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Domnívá se, že aliance může do Afghánistánu vyslat nejméně 5000 dalších vojáků.

“Dovedu si představit, že bychom vyslali 20-30 lidí, kteří budou předávat své zkušenosti afghánským lektorům," řekl pro ČRo 6 ministr zahraničí Jan Kohout.

"My chceme snižovat počty, navyšování počtu vojáků nepřipadá v úvahu," kategoricky odmítl Bartákův plán šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Součástí výcviku afghánské policie jsou základy sebeobrany, prohledávání budov, ale i běžná kontrola vozidel.
Součástí výcviku afghánské policie jsou základy sebeobrany, prohledávání budov, ale i běžná kontrola vozidel. | Foto: Daniel Hlaváč (AČR)

Barták i přes první nesouhlasné reakce chce se sociální demokracií o vojenské afghánské misi ještě jednat. Zvýšení počtů by se podle něj rozhodně netýkalo českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar, kde pracují necelé tři stovky vojáků. Ve hře je právě posílení týmu odborníků, kteří cvičí afghánské letce či jiného, jenž má na starosti výcvik praporu Afghánské národní armády.

Kvůli navyšování počtu vojáků v Afghánistánu se přesně před rokem pohádala koalice s opozicí a hrozilo, že budou muset čeští vojáci narychlo zemi opustit.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy