Kohout dostal od Rusnoka cenu za celoživotní tvorbu

ČTK ČTK
23. 9. 2013 15:18
Premiér v demisi udělil dramatikovi čestnou plaketu předsedy vlády
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čestnou plaketu předsedy vlády za celoživotní dílo a přínos pro českou literaturu udělil dnes premiér v demisi Jiří Rusnok spisovateli, dramatikovi a překladateli Pavlu Kohoutovi.

Ocenění mu předal u příležitosti jeho letošních 85. narozenin, které spisovatel oslavil 20. července. Rusnok poděkoval Kohoutovi nejen za jeho tvorbu, ale také za pomoc a rady při řešení nedávných problémů v Národním divadle.

Kohout patří k nejrozporuplnějším osobnostem české poválečné literatury. Život autora desítek ceněných her i románů, je příběhem bývalého nadšeného komunistického básníka a později i reformního komunisty, který nakonec skončil jako chartista a exulant proti vlastní vůli.

Debutoval na počátku padesátých let milostnými a politicko-propagandistickými verši, jako óda na sovětského diktátora Josifa Stalina.

Jeho básně, společně se scénářem k filmu Zítra se bude tančit všude, patří podle kritiků ke "zlatému fondu" české stalinistické literatury. Samotný Kohout se k tomuto tématu vyjadřoval mnohokrát.

První stopy rozčarování z režimu lze najít v jeho divadelních hrách, například Zářijové noci (1955).

V polovině šedesátých let pracoval jako dramaturg Divadla na Vinohradech, poté odešel na volnou nohu.

Stal se jedním z představitelů nonkonformního proudu v české literatuře a v roce 1968 byl jedním z čelních protagonistů Pražského jara. O rok později byl vyloučen ze strany. Na začátku 70. let byl perzekvován a patřil k hlavním iniciátorům a signatářům Charty 77.

Poté, co mu byl v roce 1979 znemožněn návrat z ročního povoleného pobytu ve Vídni, kde spolupracoval s divadlem Burgtheater, se usadil v Rakousku.

Kohout je držitelem řady cen. Napsal přes deset románů, několik desítek her a je označován za nejhranějšího českého dramatika v Česku i v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy