Koho volí Hurvínek? Do kampaně promluvili umělci

Pavel Baroch, Miloslav Lubas
14. 10. 2010 11:15
Do předvolebního boje zasáhli i kreslíři Urbana Slíva nebo Ivan Mládek
Foto: Pavel Baroch

Praha - Spejbl s Hurvínkem vejdou do haly radnice Prahy 6, kde už na ně čekají starosta Tomáš Chalupa a senátorský kandidát Petr Bratský. Nejen ti skuteční, v obleku, usměvaví, ale také jejich zmenšené, dřevěné loutky.

"Hele, Tomáš! A Bráca!" rozplývá se Hurvínek, kterého hned umravňuje taťulda.

Divadlo Spejbla a Hurvínka, které sídlí v Praze 6, se krátkým klipem zapojilo do kampaně ODS před komunálními i senátními volbami. Helena Štáchová a spol. ovšem nejsou zdaleka jedinými umělci, jejichž tvář a hlas byli v uplynulých týdnech vidět a slyšet.

Mládek, Slíva i kreslíř Petr Urban

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Bratský na svých akcích rozdával cédéčko s předvolebním songem Ivana Mládka, který na motiv lidové písně Když jsem já sloužil... zpívá "má panenka krákoře doma na dvoře: Bratský musí sloužit v Horní komoře".

Šestý pražský obvod je vůbec na volební umělce poměrně bohatý. Další senátní kandidát Bedřich Moldan, který usiluje o zvolení pod hlavičkou TOP 09, přidává ke svému volebnímu programu pivní tácek, kde ho s ohromným půllitrem vyobrazil známý výtvarník a básník Jiří Slíva.

Těžkou váhu co do popularity nasadila nezávislá kandidátka Lucie Ramnebornová: vtipy na míru jí kreslí humorista Petr Urban.

Kreslí pro ODS, ČSSD i pro TOP 09

Urban kreslí pro Ramnebornovou, protože ho k tomu přemluvila jeho žena Inka. "Jde o klasické zakázky, ale musí tam vždycky být nějaká osobní vazba nebo sympatie," řekla Aktuálně.cz Urbanová.

Foto: Internetové stránky Lucie Ramnebornové

Ramnebornovou zná delší dobu. "Je to příjemná ženská, a těch je v Senátu málo. Sedí tam skoro samí chlapi. Lucie sbírá Petrovy vtipy už dlouho, a když nás v létě poprosila o kresby pro svou předvolební kampaň, souhlasili jsme," vysvětlila Urbanová.

Její manžel maloval na politickou objednávku také pro sexuologa Jaroslava Zvěřinu z ODS nebo Milana Urbana z ČSSD.

Teď kromě Ramnebornové pomáhá Miroslavu Adámkovi (TOP 09), kandidátovi na primátora Zlína, nebo Richardu Neugebauerovi (ODS), který se uchází o místo senátora v Ústí nad Orlicí.

"S Adámkem kamarádil Petr už v době, kdy dělal v nemocnici u nás v Tanvaldě chirurga. Známe se i s manželkou Milana Urbana, potkali jsme s Neugebauerem. Na Zvěřinovi se Petrovi zamlouvá jeho povolání sexuologa," shrnula Urbanová.

Kandiduje i manželka humoristy Urbana

O tom, pro jakého politika vytvoří Urban vtipy nebo obrázky, rozhoduje většinou právě manželka Inka. V politice se prý vyzná víc než manžel.

Ve městě Smržovka je od roku 1994 v zastupitelstvu a od roku 2006 tam působí jako radní. V komunálních volbách figuruje Urbanová jako jednička na kandidátce Sdružení pro Smržovku. 

Zelený seznam umělců

S tradičně dlouhým seznamem veřejně známých osob disponuje před komunálními volbami Strana zelených.

Nechybí mezi nimi ani čeští herci, například Martha Issová, Tomáš Hanák nebo Petr Vacek. Pardubický senátor Jiří Stříteský (ODS) se zase může opřít o podporu svého senátorského kolegu a herce Tomáše Töpfera.

Stříteskému vyjádřilo veřejně podporu i několik herců pardubického divadla, například Petra Janečková. "Seznámili jsme se v divadle, které pravidelně navštěvuje, což mě jako herečku nesmírně těší," uvedla Janečková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy