Koho si platila StB? Penc dal seznamy na web

ČTK ČTK
17. 12. 2009 15:48
Zaměstnanců bylo podle aktivisty asi 13,5 tisíce
Foto: svazky.cz

Milkovice - Aktivista Stanislav Penc dnes na svém webu Svazky.cz zveřejnil seznamy zhruba třinácti a půl tisíce kmenových zaměstnanců komunistické Státní bezpečnosti.

Obsahují jména příslušníků StB, kteří byli ve službě ke konci roku 1989.

Seznamy podle Pence vycházejí z přílohy tajného rozkazu bývalého federálního ministra vnitra Richarda Sachera, kterým 15. února 1990 Státní bezpečnost zrušil.

Penc připomněl, že seznamy vyšly již v roce 2006 v knize Bořivoje Čelovského Slova do větru. "Kniha ale měla náklad pouhých 200 výtisků a zapadla a nikdo z veřejnosti o ní neví."

Dohledejte si je, vybízí Penc

Naskenované seznamy u každého příslušníka StB uvádějí hodnost, jméno bez diakritiky, datum narození a číslo služebního průkazu.

Například podle čísla průkazu si může každý v Archivu bezpečnostních složek na Ústavu pro studium totalitních režimů nechat dohledat osobní spis dotyčného příslušníka StB.

"Dvacet let se o tom hovoří, ale dosud jsme jména těch, co byli strůjci špiclování, neznali," řekl Penc. Tvrdí, že dosud na ministerstvu vnitra a u policie pracuje nejméně sedm set příslušníků StB uvedených v těchto dokumentech.

Podle aktivisty měl seznamy zveřejnit Ústav pro studium totalitních režimů. Dnešní zveřejnění by podle něj mělo ústav motivovat k tomu, aby tak učinil.

Celkový počet příslušníků StB za dobu vlády komunistické strany v Československu se podle něj odhaduje na 85 tisíc.

Obavu, že by se zveřejněním jmen příslušníků StB dostal do rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, Penc nemá. Podle něj zákon uvádí, že archiválie a materiály vzniklé z činnosti Státní bezpečnosti nemají ochranu osobních dat, což znamená, že se mohou takto dostat na veřejnost.

Penc na webu svazky.cz letos v červenci zveřejnil databázi zhruba 770 tisíc lidí, o které se StB zajímala.

Kvůli sporům o to, zda není její zveřejnění v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, však stránka později nefungovala. Penc databázi znovu zpřístupnil na konci listopadu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy