Kocourek se nechce vzdát vyvlastňování domů kvůli dolům

Pavel Baroch
8. 9. 2011 14:40
Aktuálně.cz má návrh nové energetické koncepce, počítá s uhlím za limity i ve Frenštátě
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo průmyslu se nechce vzdát možnosti vyvlastňovat lidem domy a další jejich majetek, který by bránil například těžbě hnědého uhlí.

Ačkoli v koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že se v novele horního zákona vyvlastňovací paragrafy vyškrtnou, návrh nové Státní energetické kopce z dílny úřadu Martina Kocourka s touto možností nadále počítá.

"Ponechat podmínky výjimečného použití vyvlastňovací procedury na ochrany zásob vyhrazených nerostů v horním zákoně s cílem, aby zájem státu či implementace energetické či surovinové politiky státu nemohla být účelově blokována úzce partikulárními zájmy," stojí v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Je to jen pracovní verze, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že jde o verzi, která ještě není konečná. "Je to pracovní materiál, nefinální, nekompletní," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Pavel Vlček, podle něhož by všichni měli počkat na konečný návrh.

Návrh koncepce, která se dostala na veřejnost, přitom ve dvou ze tří scénářů jednoznačně počítá s těžbou hnědého uhlí za ekologickými limity, kde rozšíření povrchového dolu v současnosti brání obce Horní Jiřetín a Černice. A ani třetí scénář další těžbu za limity, které stanovila Pithartova vláda v roce 1991, v budoucnu zcela nevylučuje.

"V oblasti těžby hnědého uhlí odstranit nesystémové administrativní překážky hospodárného využití  domácích zásob hnědého uhlí, včetně zachování možnosti využití zásob za tzv. územními ekologickými limity, a současně zajistit přednostní využití hnědého uhlí pro teplárenství ČR," uvádí se například v kapitole Výchozí podmínky a požadavky do roku 2060.

Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách
Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách | Foto: Czech Coal

Velkorypadla u Litvínova

Plány ministerstva průmyslu kritizují nevládní organizace, podle nichž návrh energetické koncepce myslí málo na úspory a obnovitelné zdroje.

"Ministr Kocourek nám navrhuje zbytečné bourání obcí na Mostecku, velkorypadla pod okny Litvínova, těžbu uhlí v chráněné krajinné oblasti v Beskydech a zachování vyvlastňování pro potřeby těžby," řekl Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

"Má to jeden háček: místním lidem ohroženým těžbou a jejich starostům programové prohlášení vlády, koaliční smlouva, i osobně  premiér Nečas a ministr Kocourek opakovaně slibovali pravý opak," dodal Rovenský.

Až sedm nových Temelínů

Podle představy ministerstva průmyslu by se po roce 2030 rovněž mělo těžit černé uhlí ve Frenštátu pod Radhoštěm, proti čemuž dlouhodobě protestují tamní obyvatelé. Kvalitní uhlí by se přednostně mělo využívat pro teplárny.

Počítá se rovněž s těžbou uranové rudy a stavbou dalších jaderných reaktorů o výkonu pěti až sedmi Temelínů. Obnovitelné zdroje energie by naopak měl stát zcela utlumit.

Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla a někdejšího člena Pačesovy energetické koncepce je nereálné, aby v následujících desetiletích někdo v Česku postavil až sedm nových Temelínů. "Je evidentní, že návrh energetické koncepce zpracovali jaderní snílci," řkl Sequens.

 

Právě se děje

Další zprávy