Koaliční krize zažehnána. Němeček předloží v pondělí nový protikuřácký zákon, kuřárny v něm nebudou

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 5. 2016 11:03
Vláda hned příští pondělí schválí nový protikuřácký zákon, oznámil v pátek Bohuslav Sobotka. Původní verze ve středu neprošla kvůli nečekanému odporu poslanců z hnutí ANO, což předseda jejich klubu Jaroslav Faltýnek zpětně označil za chybu. Ačkoli ještě včera si politici vyhrožovali pádem vlády, v pátek se tvářili, jako by se téměř nic nestalo.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Praha - Vláda hned příští pondělí schválí nový protikuřácký zákon, oznámil  Bohuslav Sobotka. Koalice se pak bude snažit normu projednat ve Sněmovně ve zrychleném řízení.

Vládní strany se v pátek ráno sešly kvůli středeční blamáži při schvalování tohoto zákona. Koaliční návrh neprošel kvůli tomu, že ho nečekaně nepodpořila velká část poslanců hnutí ANO.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček návrh přes víkend přepracuje. Nová verze zákona zcela zakáže kouření v restauracích, výjimku ale dostanou například elektronické cigarety nebo vodní dýmky.

"Pan ministr upraví zákon tak, aby zohlednil všechny pozměňovací návrhy, které ve středu prošly Sněmovnou," uvedl premiér Sobotka. Jediný pozměňovací návrh, který Němeček do zákona nezapracuje, bude ten od Marka Bendy z ODS, aby si hospodští v restauracích mohli zřizovat speciální kuřárny.

Benda v pátek oznámil, že svůj pozměňovací návrh podá znovu. Jeho šance na přijetí jsou ale tentokrát malé. "Byl to rozumný kompromis, který ve středu prošel Sněmovnou. Pak následoval ten naschvál poslanců z ANO," dodal Benda.

Kuřárny nebudou

Právě kvůli Bendovým kuřárnám se celá koaliční roztržka strhla. Část hnutí ANO totiž takto okleštěný zákon odmítla podpořit. Šéf hnutí Andrej Babiš se pak pokusil vinu svést na ministra Němečka, se kterým má dlouhodobě napjaté vztahy.

Sociální demokraté a lidovci ale postup hnutí označili za podraz, podle premiéra Sobotky nahráli Babišovi poslanci tabákové lobby. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v pátek přiznal, že jeho strana pochybila, když byla nejednotná a o svých postojích včas neinformovala koaliční partnery.

"Byla to moje chyba. Nedokázal jsem technicky zajistit, abychom se jako klub sjednotili a vydiskutovali to v rámci koalice. Dohodli jsme s panem premiérem, že se to už nebude opakovat," uvedl Faltýnek. Pokud příště nebude některý z klubů jednotný, vezme si koalice přestávku, aby se na věci dohodla.

Babiš si i přes to, že Faltýnek uznal chybu, stále stojí za svým. "Byl to podraz Sklenáka (předseda poslaneckého klubu ČSSD) s Bendou z ODS za souhlasu Němečka," uvedl Babiš.

V uplynulých dnech si jednotlivé strany kvůli zákonu vyměňovaly ostrá slova, včetně výhrůžek o pádu vlády. Babiš například napadl premiéra, že lže. "Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží," uvedl Babiš. 

V pátek se ovšem politici tvářili, jako kdyby se vůbec nic nestalo. "Dohodli jsme se, že pokud bude mít nějaká strana problém, včas o tom informuje ostatní, abychom mohli situaci vyřešit. Není potřeba měnit koaliční smlouvu," dodal premiér.

Jednání však probíhalo hladce zejména proto, že se ho nezúčastnil Andrej Babiš ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Bělobrádek je na cestě v Bruselu a Babiš na návštěvě v Uherském Hradišti. Kvůli nepřítomnosti ministra financí v pátek předčasně ukončila Sněmovna jednání.

"Na koaliční radu nedorazili dva ze tří předsedů stran. Jednání to bylo asi jednoduché a přineslo nepochybně shodu premiéra Sobotky s premiérem Sobotkou. To není koaliční rada, ale koaliční fraška," komentoval to předseda ODS Petr Fiala.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy